Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un avion privat Dassault Falcon 900C cu numărul de bord RA-09617, care a fost folosit de Viktor Ianukovici în timpul președinției sale în Ucraina, a aterizat pe aeroportul din Minsk, anunță Radio Ucraina Liberă, care prezintă datele de pe site-ul de monitorizare a aeronavelor FlightRadar .
Conform acestor date, avionul a decolat de pe aeroportul Vnukovo din Moscova la ora 13:30 ora Kiev și a aterizat pe aeroportul Minsk o oră mai târziu.
În timpul președinției lui Ianukovici, avionul avea numărul de zbor UR-CRD și aparținea companiei ucrainene Centravia.
Apoi, după ce Ianukovici a fugit, în iunie 2014, avionul a fost reînmatriculat la Boutique Aviation LTD din Insula Man. În același timp, aeronava și-a schimbat numărul de zbor în M-TSKW.
Ulterior, conform site-ului de monitorizare a aeronavelor OneSpotter, în iulie 2020, a schimbat din nou înregistrarea în rusă – RA-09617. Potrivit site-ului, operatorul de aeronave era compania aeriană rusă „Nord-Vest”.
Jurnaliștii au aflat că de la începutul invaziei ruse în Ucraina, avionul a zburat de mai multe ori de la Soci la Moscova şi retur.
În 25 februarie, avionul a decolat de la Soci la Moscova și s-a întors în aceeași zi. Ulterior, pe 4 martie, a zburat din nou de pe aeroportul Soci spre capitala Rusiei și a sosit în aceeași zi.
Pe 5 martie, avionul a decolat de pe aeroportul Soci spre Moscova, iar a doua zi s-a îndreptat spre Sankt Petersburg și s-a întors la Moscova în aceeași zi.
De acolo, pe 7 martie, avionul a decolat spre Minsk, unde urmează să aibă loc a treia rundă de discuții dintre Rusia și Ucraina.
În 2016, ziarul rusesc Dozhd a publicat o investigație conform căreia Viktor Ianukovici s-a stabilit în cartierul Khostyn din Soci, pe versanții Muntelui Blagodat.
Sursa foto: FlightRadar
La noi, intr-un satdin Suceava s-au aciuta 800 de „studenti” indieni. In Sintesti sunt mii de hartisti indieni.
Nici propagandistii anti occidentali nu mai sunt de calitate, acum o dau pe rasisme si sovinisme, unde a vaccinarea de alta data
Ianukovici e sluga perfectă. Ce au descoperit ucrainienii după fuga lui? Că șeful armatei,al marinei, al aviației, al trupelor de interne, al serviciului secret, al serviciului de spionaj (și câți or fi mai fost pe lângă ei) erau cu toții spioni ruși. Puși unde trebuie de președinte. De aceea au pierdut teritorii fără să tragă un foc de armă.
Sniperii sunt pe poziție, sper sa aiba si rezerve!