Aur pentru România la Campionatul European de lupte / Andreea Beatrice Ana…

sursa foto: Facebook / Federatia Romana de Lupte (FRL)

Aur pentru România la Campionatul European de lupte / Andreea Beatrice Ana s-a impus la 55 kg: ”Obiectivul meu este de a ajunge la Paris”

Sportiva Andreea Beatrice Ana a câştigat, joi, medalia de aur la categoria 55 kg, la Campionatul European de Seniori de la Bucureşti, transmite News.ro.

Românca a învins-o în finală prin superioritate cu 11-0 pe Marian Drăguţan, sportivă din Republica Moldova.

Susţinută de întreaga sală, Ana a zburdat spre al treilea titlu după cele câştigat în 2022 şi 2023. Extrem de fericită, sportiva legitimată la CSA Steaua a declarat că a simţit căldura publicului şi că acest turneu continental este doar o etapă de pregătire pentru calificările olimpice care vor urma. ”Obiectivul meu este de a ajunge la Paris. Pentru asta lupt şi muncesc în fiecare zi”, a declarat sportiva.

Pentru România este a treia medalie la Europenele din Capitală, după bronzul obţinut de Mihai Denis la 55 kg, lupte greco-romane, şi bronzul câştigat tot la lupte greco-romane de Răzvan Arnăut, la 60 kg.