Home » Articole » Atac cu bombă asupra unui convoi de diplomaţi străini în Pakistan / Un poliţist a fost ucis, patru răniţi

Atac cu bombă asupra unui convoi de diplomaţi străini în Pakistan / Un poliţist a fost ucis, patru răniţi

Atac cu bombă asupra unui convoi de diplomaţi străini în Pakistan / Un poliţist a fost ucis, patru răniţi
sursa foto: captura
Ascultă articolul

Explozia unei bombe pe marginea drumului a lovit duminică un convoi de diplomaţi străini care vizitau nord-vestul Pakistanului, ucigând un ofiţer de poliţie şi rănind alţi patru, a declarat poliţia, citată de Reuters, transmite News.ro.

Un ofiţerul de poliţie din districtul Swat, Zahidullah Khan, a declarat că diplomaţii vizitau zona văii Swat, la invitaţia camerei de comerţ locală.

- articolul continuă mai jos -

”Echipa care conducea convoiul a fost lovită de o bombă pe marginea drumului”, a spus el.

Alţi patru ofiţeri de poliţie au fost răniţi, a spus Khan.

Toţi cei aproape zece de diplomaţi sunt în siguranţă şi se întorc la Islamabad, a spus poliţia.

”Toţi ambasadorii au fostîn siguranţă şi au fost mutaţi într-un loc sigur înainte de plecarea lor la Islamabad”, a declarat pentru Reuters inspectorul general adjunct al poliţiei, Mohammad Ali Gandapur.

Naţionalitatea diplomaţilor nu a fost imediat clară.

Un purtător de cuvânt al biroului de externe pakistanez nu a răspuns imediat unei cereri de comentariu. Nimeni nu a revendicat atacul.

Forţele antiteroriste pakistaneze menţin o prezenţă puternică în valea Swat, care a fost mult timp un focar al insurgenţei militante islamiste.

Militanţii şi-au intensificat atacurile de la sfârşitul anului 2022, după ce au încălcat acordul de încetare a focului cu guvernul.

În 2012, militanţii islamişti au împuşcat-o şi au rănit-o pe laureata Premiului Nobel pentru Pace Malala Yousafzai în valea Swat.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole