VIDEO Argentina, campioană mondială după cel mai frumos meci din istorie /…

Photo by Luis ROBAYO / AFP

VIDEO Argentina, campioană mondială după cel mai frumos meci din istorie / Messi, încoronat regele fotbalului după penalty-uri și un meci de infarct cu Franța: 3-3 și 4-2

Argentina e campioană mondială după penalty-uri, iar Franța e cel mai merituos învins pe care îl putea avea Messi! A fost un meci de infarct, o Odisee a fotbalului, o capodoperă a sportului, unul dintre cele mai frumoase meciuri din istorie. Messi e definitiv regele fotbalului, cu o prestație excepțională care îl urcă lângă Maradona. Argentina a câștigat un meci în care a condus cu 2-0, a fost egalată de Mbappe (minunat atlet), a revenit la conducere în prelungiri, a fost din nou egalată, apoi a triumfat la penaltyuri.

Argentina e din nou campioană mondială. Pentru a treia oară în istorie. A meritat-o, a jucat fotbal 120 de minute, în timp ce Franța a făcut-o doar în repriza secundă. Argentina a jucat un fotbal – șampanie, Franța un fotbal acrișor și cu țârâita. Iar Messi a și-a luat ceea ce merita: locul în Olimpul sportiv și social al Argentinei. Pentru că în Argentina, fabulosul tărâm al lui Jorge Luis Borges și Maradona, fotbalul înseamnă pentru societate mult mai mult decât în carteziana Franță. Uneori înseamnă totul.

Golurile în timpul regulamentar au fost înscrise de Messi (două) și Di Maria, respectiv Mbappe (trei goluri, din care două din penalty). La loviturile de departajare au ratat Kingsley Coman și Tchouameni, în timp ce toți argentinienii au transformat.

Aceasta e, probabil, cea mai frumoasă finală a unui campionat mondial din istorie. Un meci pentru care noi, fanii fotbalului, avem încă un milion de motive să credem că e cel mai frumos sport posibil. Și trebuie să fim fericiți pentru că i-am prins pe teren pe Messi și Mbappe, prezentul și viitorul fotbalului, doi jucători care inspiră și atrag milioane de copii spre acest sport.

Am fost târâți voluntar cu toții într-un montaigne russe de emoții. Argentina a dominat categoric primele 70 de minute, când a și condus cu 2.-0 după conexiunea extraordinară dintre Messi și Di Maria, cei doi autori ai golurilor (min. 23 și 36). Minutul 70 a adus însă căderea fizică a pumelor, speculată rapid de Mbappe, cu două goluri rapide (penalty min. 79, apoi voleu – spectacol în min. 81). Doar o minune i-a ținut în viață pe agentinieni, care păreau epuizați.

Lovitură de teatru însă în prelungirile de 30 de minute: Messi a inventat o fază de PlayStation și a readus Argentina în avantaj (min. 108). Zarurile păreau aruncate  A fost suficient un henț involuntar al lui Paredes și Mbappe a egalat în min. 118. Agonizant pentru Argentina, ai cărei jucători erau căzuți.

Și au venit penaltyurile, unde Messi a dat tonul: gol superb, prin care l-a păcălit pe bravul Lloris. L-a copiat Mbappe. Și atât: Tchouameni și Coman au ratat, restul argentinienilor au marcat, istoria s-a scris.

Final de meci, încep penalty-urile!

Min 120+3: Ocazia meciului pentru Franța: Mouani a rămas singur cu Martinez, care a respins însă ca la handbal șutul puternic al francezului.

Min 120+2: Argentina încearcă un ultim atac, dar toată lumea e cu gândul la penaltyuri. Lautaro Martinez ratează singur cu portarul, dar era deja în offside

Min 120: Trei minute de prelungiri. Intră Dybala în locul lui Tagliafico la Agentina

Min 120: Corner fără rezultat pe tabelă. Atacă Franța acum, Mouani a ratat centrarea lui Mbappe, mingea a trecut agonizant pe lângă poarta lui Martinez. ne îndreptăm spre penaltyuri. Ce se mai poate întâmpla?

Min 119: E pur și simplu incredibilă desfășurarea acestui meci. Cel mai frumos meci al secolului. Corner pentru Argentina!

Min 117: Gol Mbappe pentru Franța din penalty! Argentina – Franța 3-3

Min 115: Penalty Franța! Incredibil! Henț în careu Montiel

Min 115: Iese Mac Allister, intră Pezzella la Argentina. Mac Allister a aratat tot terenul

Min 115: Corner pentru Franța. Europenii se aruncă în atac cu toate forțele

Min 114: Francezii se năpustesc în atac. Camavinga e pur și simplu pulverizat de Paredes, care ar trebui avertizat. Paredes primește galben

Min 112: VIDEO cu golul lui Messi:

Min 112: Acest meci e un carusel nebun, un montaigne russe de cea mai bună calitate. Excepționali jucători! De aceea fotbalul rămâne cel mai frumos sport posibil

Min 109: Golul lui Messi a venit după o fază excepțională lucrată de Messi și Lautaro Martinez, o fază de fotbal pur. Argentina e la zece minute de vis

Min 108: Gol Messi! Argentina – Franța 3-2 E gol regulamentar, validat de arbitri. E un meci de infarct!

Min 107: Șut Messi din 16 metri, Lloris respinge cu greu!

Min 106: A început ultima repriză a meciului.

Pauza prelungirilor Argentina – Franța 2-2: Arbitrul fluieră la timp pentru a salva Franța, care pare în corzi. Schimbările făcute de Scaloni (de ce așa târziu?) au revigorat Argentina. E unul dintre cele mai frumoase meciuri ale ultimului deceniu, o demonstrație admirabilă de fotbal de la două echipe generoase, care iubesc posesia și au fotbaliști de clasă mondială

Min 105: Încă o ocazie uluitoare pentru Lautaro Martinez, care trage pe lângă de la 10 metri

Min 105: Ocazie uluitoare pentru Argentina, Martinez și Montiel blocați în aceeași fază! Argentina pare să-și fi revenit din pumni

Min 104: Șut Acuna de la 15 metri lateral stânga, fără mari șanse însă. Dar pumele dau semne de trezire, e ceea ce are nevoie trupa lui Messi: să reia inițiativa

Min 102: Ies Alvarez și Rodrigo de Paul, intră Lautaro Martinez și Paredes la Argentina. E de așteptat un suflu nou pentru sud-americani

Min 101: Joc fragmentat la mijlocul terenului, convenabil pentru Agentina, care își trage sufletul

Min 99: Galben pentru Montiel, care nu îl poate opri altfel pe Fofana. Francezii conduc ostilitățile

Min 96: Tentativă de atac a Argentinei, dar De Paul e complet ”ars”. Nimeni nu poate cere mai mult de la acest admirabil jucător, care nu mai poate ține ritmul colegilor

Min 95: Iese Rabiot la francezi – ce travaliu impresionant – și intră Fofana

Min 93: Și Messi pare epuizat: a greșit în fața lui Camavinga un dribling care îi iese în 999 de cazuri dintr-o mie, apoi l-a faultat din spate pe francez. A fost grațiat de arbitrul polonez, care ar fi trebuit să îi acorde un galben

Min 92: Argentina a căzut fizic în ultimele 20 de minute din timpul regulamentar din cauza enormei risipe de efort din prima parte, iar Scaloni nu a avut soluție. Dincolo Deschamps a schimbat rapid, după doar 40 de minute, cu o dublă schimbare

Min 91: Au început prelungirile, Scaloni a făcut o schimbare: Montiel în locul lui Molina. Argentina are mare nevoie de întăriri la mijlocul terenului

Finalul timpului regulamentar, încep prelungirile de 30 de minute. O finală senzațională!

Min 90+8: Messi pasă extraordinară pentru Alvarez, dar faza se stinge. Încep prelungirile!

Min 90+8: Cartonaș galben pentru Acuna

Min 90+8: De pe stadion se aude doar Allez les Bleus, deși sunt doar vreo 6.000 de francezin tribune și 50.000 de argentinieni

Min 90+7: Șut Messi din 16 metri, scoate Lloris în corner! Ce ocazie

Min 90+6: Cursă extraordinară a lui Mbappe pe stânga, dar Mouani s-a încurcat în minge și a ratat șutul

Min 90+4: Ocazie enormă pentru Franța, șut Rabiot parat greu de Martinez. E o singură echipă acum pe teren. Franța

Min 90+4: Francezii aleragă acum cu o energie descătușată. Adrenalina e vizibilă. Șut Mbappe de la 30 metri, deviat de Otamendi. Ce fază!

Min 90+3: Lovitură liberă pentru Franța de la 35 de metri, bate Mbappe, respinge Argentina

Min 90+1: Argentina are nevoie de o schimbare decisivă de pe bancă, dar Scaloni nu schimbă încă. Di Maria e singurul înlocuit

Min 90: Francezii presează, Argentina se rezumă la apărare. Urmează 8 minute suplimentare

Min 89: Francezii din tribune au prins glas după revenirea senzațională a cocoșilor galici. Un meci absolut senzațional, thriller de clasă mondială

Min 87: Fază stranie în careul Argentinei: Marcus Thuram s-a aruncat ca în bazin, arbitrul i-a dat galben pentru simulare. Reluările TV îi dau dreptate arbitrului, Thuram a plonjat mai ceva ca Lăcătuș pe vremuri

Min 86: Argentinienii sunt în corzi, se simte căderea din jocul lor. Dar să nu uităm că pe teren încă mai e Mesii

Min 85: VIDEO cu golul lui Mbappe din acțiune:

Min 83: VIDEO cu golul lui Mbappe din penalty:

Min 83: Revenire furioasă a Argentinei cu două șuturi, blocate ușor de francezi

Min 81: Mbappe a egalat cu un șut superb! Faza a început cu o minge pierdută de Messi la mijlocul terenului, ajunsă apoi la Mbappe care l-a învins pe Martinez cu un voleu imparabil

Min 80: Finala e relansată, Franța e o echipă mare, cu resursele necesare pentru a egala

Min 79: Gol Franța, Mbappe din penalty!

Min 78: Penalty pentru Franța! Fault la Mouani în propriul careu, fără dubiu

Min 76: Fault oribil și cinic al lui Camavinga, depășit în sprint de De Paul, argentinianul care cred că a alergat deja 420 de km în meciul ăsta. Galben pentru Camavinga, frustrat de neputința de a-i opri pe argentinieni

Min 75: Și francezii par epuizați uneori. Varanne, un jucător cu o experiență uriașă, a trimis o pasă simplă direct în aut

Min 74: Argentinienii îmi lasă senzația unor gladiatori furibunzi. Să vedem dacă le fac față agililor Coman și Camavinga, intrați cu forșe proaspete

Min 72: La francezi au intrat Kingsley Coman și Camavinga în locul lui Griezmann și Hernandez

Min 72: Șut Fernandez din 16 metri după pasa lui Messi, dar telefonat, Lloris a prins ușor

Min 71: Primul șut al lui Mbappe spre poarta Argentinei, peste buturi. E un avertisment. Agentina trebuie să schimbe ceva, altfel va avea mari probleme

Min 70: Finala nu e jucată. Pumele argentiniene sunt obosite, francezii pregătesc două schimbări cu doi jucători de mare viteză

Min 68: S-a schimbat puțin fața jocului. Franța presează, Argentina pare să fi obosit puțin. Les Bleus au acum inițiativa și accelerează semnificativ

Min 67: Francezii devin mai agresivi și presează pe stânga. Corner pentru Franța, dar Mouani trimite în aut de poartă

Min 66: Argentinienii îi sufocă efectiv pe francezi cu pressingul agresiv. O demonstrație de fotbal dârz și eficient. La care se adaugă ingredientul numit Messi

Min 65: Vedeți mai jos pasa de geniu a lui Messi pentru golul lui Di Maria, înlocuit acum de Acuna:

Min 64: Au mai rămas 30 de minute din meci și Franța nu a trimis niciun șut spre poarta argentinienilor, un record negativ în istoria finalelor Cupei Mondiale.

Min 63: Încă o fază încântătoare a lui Messi: pasă pe culoar pentru Di Maria, deschidere pentru Mac Allister, care e anticipat însă de Lloris

Min 62: Centrare Rabiot pentru Griezmann, dar defensiva argentiniană a respins

Min 60: Fază superbă a lui Di Maria pe stânga, care l-a amețit pe Kounde, pasă pentru De Paul care a lăsat mingea pentru Messi. Șutul cu dreptul al acestuia a trecut puțin pe lângă poartă. Un fotbal sublim al Argentinei

Min 59: Ocazie pentru Argentina: șut Alvarez din lateral, Lloris a prins cu dificultate în doi timpi

Min 57: Messi l-a deposedat la mijlocul terenului pe Mbappe. Încă una din imaginile zilei, cu genialul argentinian făcând totul pe teren, cot la cot cu locotenenții săi

Min 56: Joc fragmentat, cu dese întreruperi, francezii sunt nervoși, argentinienii arțăgoși

Min 55: Galben pentru Rabiot, care a recurs la un fault grosolan pentru a-l opri pe De Paul, plecat pe un contraatac ce se anunța periculos

Min 52: Corner pentru Argentina, bate Messi, respingere Griezmann. Ce travaliu imens al francezului

Min 51: Primul corner pentru Franța după o cursă a lui Mbappe. Francezii dau semne că își revin. Dar Martinez a blocat cu mare siguranță

Min 49: Șut superb De Paul din  16 metri lateral, prins de Lloris. Faza a venit tot pe filiera Messi – Di Maria. Demult nu am văzut un cuplu care să funcționeze atât de bine precum cei doi tehnici argentinieni

Min 48: Franța trebuie să găsească o cheie pentru lacătul argentinian de la mijlocul terenului, care a dominat copios prima repriză. Iar Griezmann și Mbappe au nevoie de mingi de la colegi pentru a-și declanșa atacul cu potențial distrugător

Min 47: Tot Argentina atacă în debutul reprizei secunde, Franța ripostează printr-o încercare de pătrundere a lui Kounde, rapid stopată de Fernandez

Min 46: A început reriza secundă, prima ocazie pentru Argentina după centrarea lui De Paul

”Albaștrii, uluiți”, titrează LEquipe la pauză, în timp ce Clarin scrie despre ”geniul” lui Messi

Argentina – Franța 2-0 la pauză, goluri Messi (min 23, penalty după fault la Di Maria) și Di Maria (min 36, contraatac inițiat de pasa de geniu a lui Messi). Repriză de coșmar pentru Franța: niciun șut pe poartă, niciun șut pe lângă poartă, 41% posesie. Argentina a dominat la toate capitolele și conduce la pauză cu 2-0. În schimb, Argentina a funcționat perfect, cu conexiunea specială dintre Messi și Di Maria precum cea de pe vremuri dintre Maradona și Burruchaga

Min 45+7: Cartonaș galben pentru Enzo Fernandez după un fault la Mouani. Lovitură liberă irosită de Griezmann cu o centrare neînțeleasă de colgei. Final de repriză

Min 45+6: Griezmann se luptă ca un leu pentru fiecare minge, dar colegii îl susțin prea puțin pe cel care e creierul discret al Franței

Min 45+5: Franța a preluat inițiativa și a impus ritmul în ultimele minute, dar centrările venite de la fundași sunt previzibile pentru defensiva argentiniană

Min 45+4: Cei doi marcatori ai primei reprize, îmbrățișându-se:

Min 45+2: Formidabilă risipă de talent face Messi, cu pressing furibund și recuperări care îi scot din minți pe francezi. Așa arată un lider adevărat, cel care conduce prin puterea exemplului. Indiferent de rezultatul acestui meci, Messi poate fi sigur că a dat 150% din potențial. Impresionant

Min 45: Șapte minute de prelungiri a arătat arbitrul polonez

Min 45: Messi face muncă de salahor, cu două recupări în 30 de secunde lângă propriul careu. În comparație, Mbappe a fost stins până acum

Min 44: Bucuria lui Di Maria, după golul marcat în fața Franței:

Min 43: Argentina a rupt puțin ritmul Franței și pune iar presiune pe cocoșii galici. Ce risipă de energie la sud-americani! Concentrarea oamenilor lui Scaloni pare perfectă

Min 41: Dublă schimbare la Franța: intră Thuram și Mounani în locul lui Dembele și Giroud. E schimbarea liniei de atac, Deschamps e realmente furios pe lipsa de eficacitate a jucătorilor săi

Min 41: Dribling amețitor al lui Di Maria în fața lui Di Maria, fault brutal

Min 39: VIDEO cu golul lui Di Maria:

Min 39: Franța se aruncă furioasă în atac cu toate liniile, dar tot Messi le dă un avertisment, cu o tentativă de pătrundere, blocată de atentul Upamecano

Min 37: „Magia numărului 10”, titrează jurnaliștii argentinieni de la Clarin cupă goul înscris de Messi din penalty

sursa foto: Captura video

Min 36: Povestea simplă a golului: un contratac fulgerător, din 5 pase argentinienii au ajuns d ela un careu la altul iar Angel diMaria a marcat al doilea gol al meciului.

Min 36: Gol Di Maria pe contraatac, după o fază construită de Messi! Messi a preluat cu călcâiul mingea la mijlocul terenului, pasă pe culoar pentru De Paul, pasă pentru Mac Allister, centrară pentru Di Maria și gol superb

Min 34: Filiera argentiniană Messi-Di Maria funcționează spectaculos. Cei doi se caută și se găsesc permanent cu pase lungi, demarcări și un-doi-uri

Min 33: Argentina stăpânește iarăși jocul cu autoritate la mijlocul terenului, Franța nu poate sparge barajul construit de Scaloni

Min 32: Șut Mac Allister de la 25 de metri, defectuos, se duce aproape paralel cu lini porții.

Min 30: Di Maria a pătruns pe stânga, dar centrarea a fost slabă. Poftă mare de joc pentru ”slăbănogul” lui Juve, unul dintre bunii prieteni ai lui Messi

Min 29: Corner pentru Argentina după o pătrundere a lui Messi, care pare pe Duracell. Nici un rezultat după corner

Min 28: Vezi mai jos VIDEO cu golul lui Messi:

Min 28: Messi s-a prăbușit pe gazon după un contact dur cu Hernandez, dar s-a ridicat rapid

Min 27: Lovitură liberă pentru Franța de la 35 de metri: bate Griezmann, fără rezultat

Min 25: Franța s-a aruncat imediat în atac. Deschiderea scorului înseamnă și deschiderea meciului. Francezii sunt obligați să forțeze

Min 23: Gol Messi din penalty!!! Starul Argentinei l-a păcălit pe Lloris și a executat în stânga acestuia

Min 21: Penalty pentru Argentina! Di Maria a fost faultat după o pătrundere vijelioasă pe stânga

Min 20: După 20 de minute scurse, ritmul s-a mai potolit, dar Messi pare stăpânul jocului: el decide ritmul, progresia Argentinei, el creează culoare și pericol

Min 20: Giroud a trimis cu capul peste poartă din centrarea lui Griezmann din lovitura liberă, dar cu prețul unui fault în atac

Min 19:  Lovitură liberă periculoasă pentru Franța din stânga, un corner mai scurt, după o pătrundere excelentă a lui Hernandez

Min 18: Poza meciului:

Min 16: Cea mai frumoasă fază a meciului: pasă luminoasă Messi pentru De Paul în dreapta, care a scos înapoi către Di Maria în centru, dar șeptarul Argentinei a tras mult peste poartă cu dreptul, piciorul de urcat în tramvai

Min 15: Încă un atac al Franței cu Messi în centru. De la 18 m, el a fost prea altruist și, în locul unui șut pe culoar, a preferat o pasă moale la Di Maria, interceptată de francezi

Min 13: Prima acțiune în care Mbappe a încercat să profite de viteza supersonică, în urmărirea unei pese de la Rabiot, dar portarul Argentinei a reușit să rețină

Min 12: Combinație frumoasă Messi – Di Maria pe stânga, stinsă de pasa imprecisă a aripii argentiniene. Franța se apără cu stoicism, argentinienii fac pressing serios

Min 10: Portarul francez Hugo Lloris e întins pe gazon și se resimte după o lovitură primită în piept la faza precedentă. Se ridică în cele din urmă, serios șifonat

Min 9: Fază încâlcită în careul Franței, soldată cu un fault în atac. Argentina domină, fără discuție, debutul de meci, grație unui Messi în mare vervă, dar și unui sistem 4-4-2 ce pare extraordinar de flexibil

Min 8: Cea mai mare ocazie a meciului: șut De Paul de la 16 metri, Varane a respins foarte aproape de propria poartă. Corner

Min 7: Fanii argentinieni domină copios atmosfera:

Min 5: Șut sănătos Mac Allister de la 20 de metri, direct pe centrul porții, iar Lloris reține fără probleme

Min 5: Moment de virtuozitate tehnică de la Angel di Maria, cu stop pe piept, preluare scurtă și dribling în margine, dar faza s-a stins rapid

Min 3. Prima oczie a meciului, cu o combinație frumoasă Messi – De Paul – Alvarez, dar atacantul argentinian era în offside. În doar trei minute, Messi a atins deja mingea de câteva ori, cu încercări de pase decisive

Min 3: Atmosfera pe sradion e dominată total de zecile de mii de argentinieni pentru care fotbalul e o religie, Maradona zeul absolut, iar Messi – apostolul cu aspirație de zeu

Min 1, A început finala! Franța a avut lovitura de începere, în echipament bleumarin. Argentina, cu echipamentul obșnuit alb-bleu

Ora 16.59: Echipele

Argentina: Emiliano Martinez, Molina, Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico, Di Maria, De Paul, Fernandez, Mac Allister, Messi, Alvarez.
Rezerve: Armani, Foyth, Foyth, Montiel, Paredes, Pezzella, Acuna, Rulli, Palacios, Correa, Almada, Gomez, Rodriguez, Dybala, Lisandro Martinez, Lautaro Martinez.

Franța: Lloris, Kounde, Kounde, Varane, Upamecano, Theo Hernandez, Tchouameni, Rabiot, Dembele, Griezmann, Mbappe, Giroud.
Rezerve: Pavard, Disasi, Guendouzi, Muani, Fofana, Veretout, Mandanda, Saliba, Coman, Areola, Konate, Camavinga, Thuram.

Ora 15:45

Ora 16.57: Imagini cu atmosfera senzațională de pe stadion;

Ora 16.55: Președintele Emmanuel Macron a intonat și el Marseieza din tribuna stadionului qatarez

Ora 16.54: Echipele au ieșit pe teren. Sunt intonate imnurile Argentinei (primul) și Franței. Stadionul cântă la unison cu jucătorii

Ora 16.52: Echipele sunt deja pe tunelul care duce pe teren, tensiunea e evidentă. Miza e enormă

Ora 16.47: Stadionul e dominat sonor de fanii argentinieni, transmite Clarin

Ora 16.42: Melodia Live is Life se aude în difuzoare pe stadionul Lusail din Qatar cu câteva minute înainte de începerea meciului, scrie Te Guardian. Cântecul e celebru și pentru imaginile senzaționale cu Maradona făcându-și încălzirea pe stadionul din Napoli pe acest fond sonor:

Ora 16.41: Cele două echipe și-au încheiat încălzirea și au plecat spre vestiare, de unde vor reveni la 17.00 pentru marea finală

Ora 16.33: Upamecano și Adrien Rabiot, absenți miercuri împotriva Marocului, au revenit în echipa de start a „Les Bleus” împotriva Argentinei, duminică, în finala Cupei Mondiale. Raphael Varane își păstrează locul în defensiva Franței,, iar Olivier Giroud rămâne titular în atacul lui Deschamps

Ora 16,31: Selecționerul Argentinei, Lionel Scaloni, a alcătuit o formație cu profil ofensiv, scrie L’Équipe. Angel Di Maria va evolua ca mijlocaș dreapta într-un sistem 4-4-2, sistem folosit de mai multe ori de la începutul competiției de către Argentina

Ora 16.28: Nebunie argentiniană în Qatar, unde numărul uriaș de fani care vor să ajungă a stadion e atât de mare, încât autoritățile au fost nevoite să închidă una dintre principalele stații de metrou pentru câteva minute, arată publicația argentiniană Ole. E o premieră în istoria Cupei Mondiale

Ora 16,25: Ceremonia de închidere a avut loc pe stadion înainte finalei, cu cântecele oficiale ale turneului interpretate de Aisha, Ozuna, Gims, Nora Fatehi, Balqees, Rahma Riad și Manal

Ora 16.20: La Argentina, câteva schimbări de ultim moment. Di María este titular, iar Tagliafico intră în locul lui Acuña, din cauza unei probleme fizice

Ora 16.10: Messi are astăzi cea de-a 26-a prezență la Cupa Mondial, un record al tuturor timpurilor. Va fi și ultima sa apariție, pentru că starul de 35 de ani și-a anunțat retragerea de la națională după turneul final

Ora 15:53

Echipele

Ora 15:45

• Brazilia are cele mai multe titluri obținute la Campionatul Mondial, în 1958, 1962, 1970, 1994, 2002;
  • Italia are patru astfel de trofee, câștigate în 1934, 1938, 1982, 2006, iar Germania asemenea, în 1954, 1974, 1990, 2014;
  • Uruguay are două trofee (1930, 1950), la fel și Argentina (1978, 1986) și rivala sa de duminică, Franța (1998, 2018);
  • Anglia a obținut un trofeu în 1966, iar Spania în 2010 (The Guardian).

În cazul în care Argentina va câștiga, va deveni prima țară din afara Europei la care va ajunge trofeul după Brazilia, în urmă cu 20 de ani, în Japonia. În cazul în care Franța se va impune, va fi prima echipă care va păstra trofeul de la Brazilia, în urmă cu 60 de ani, în Chile, explică The Guardian. În orice caz, cineva va câștiga a treia sa Cupă Mondială din istorie, ambele echipe având în palmares câte două astfel de trofee.

UPDATE 15:30 Când s-au mai întâlnit Argentina și Franța

1930: Argentina 1-0 Franța

Francezii tocmai învinseseră Mexicul cu 4-1 într-un meci care a început în același timp cu SUA-Belgia într-o altă grupă; aceste două meciuri au fost primele meciuri de la Cupa Mondială. Două zile mai târziu, au întâlnit o Argentina mai proaspătă și, de parcă nu era suficient, au rămas efectiv în zece oameni după două minute, când Luisito Monti l-a învins pe Lucien Laurent (care, în mod clar, își folosise tot norocul când a marcat primul gol de la Cupa Mondială împotriva Mexicului). Monti a continuat să înscrie singurul gol al meciului dintr-o lovitură liberă directă la nouă minute de la final. Argentina a continuat să piardă în finală, amintește The Guardian.

1978: Argentina 2-1 Franța

Un meci decisiv într-o grupă în care mai erau Italia și Ungaria. Marius Trésor era în proces de a-l placa pe Leopoldo Luque în timp ce cădea, când mingea i-a lovit brațul din apropiere. Daniel Passarella a executat penalty-ul acordat în mod controversat la pauză. Michel Platini a egalat la ora de joc, urmărind după ce un șut delicat al lui Bernard Lacombe peste portarul Ubaldo Fillol a fost respins de bară. Decisivul a venit în minutul 73, când Luque a înscris de la marginea careului. Franța se întorcea acasă, iar Argentina era în drum spre titlu.

2018: Franța 4-3 Argentina

A fost momentul lui Kylian Mbappé. A trecut momentul lui Lionel Messi?