Home » Articole » Asociația producătorilor și importatorilor auto, reacție dură după adoptarea noilor impozite pe mașini: Metoda de calcul, incompletă și învechită. Nu reflectă realitatea industriei / Abordare netransparentă și riscantă

Asociația producătorilor și importatorilor auto, reacție dură după adoptarea noilor impozite pe mașini: Metoda de calcul, incompletă și învechită. Nu reflectă realitatea industriei / Abordare netransparentă și riscantă

3080
Asociația producătorilor și importatorilor auto, reacție dură după adoptarea noilor impozite pe mașini: Metoda de calcul, incompletă și învechită. Nu reflectă realitatea industriei / Abordare netransparentă și riscantă
Sursa foto: Inquam Photos/ Alexandru Busca
Ascultă articolul

Asociația Producătorilor și Importatorilor Auto din România (APIA) a transmis un punct de vedere pentru TechRider.ro cu privire la noua schemă de impozitare a autoturismelor ce va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2026.

Asociația susține că noul sistem este unul „incomplet și învechit”, iar acesta nu reflectă realitatea tehnologică a industriei auto.

- articolul continuă mai jos -

Citește continuarea pe TechRider.ro.

Comentarii
  • Noua taxă este o imensă tâmpenie.
    Principiul „poluatorul plătește” este invocat în mod aberant.
    Eu pot avea o mașină E3, cu care circul doar în weekend la supermarket.
    Vecinul poate avea o mașină E5, cu care circulă zilnic zeci sau sute de kilometri. Care poluează mai mult?!

    Pentru aplicarea principiului „poluatorul plătește” taxa are trebui inclusă în prețul combustibilului.
    Dar, daja există o taxă pentru poluare în prețul carburantului. N-au decât s-o mărească pe aceea!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole