Home » Analize » Interviu al fostului director Disney pentru FT: Cum a ratat achiziționarea francizei James Bond, a renunțat la preluarea Twitter cu câteva ore înainte de finalizarea tranzacției și a purtat discuții privind o fuziune cu Apple

Interviu al fostului director Disney pentru FT: Cum a ratat achiziționarea francizei James Bond, a renunțat la preluarea Twitter cu câteva ore înainte de finalizarea tranzacției și a purtat discuții privind o fuziune cu Apple

Interviu al fostului director Disney pentru FT: Cum a ratat achiziționarea francizei James Bond, a renunțat la preluarea Twitter cu câteva ore înainte de finalizarea tranzacției și a purtat discuții privind o fuziune cu Apple
sursa foto: Patricia Ferreira/Unsplash
Ascultă articolul

Bob Iger, care s-a retras în martie din al doilea mandat ca director general al Disney, a acordat un interviu de adio ziarului Financial Times, în care a dezvăluit că a încercat să achiziționeze franciza James Bond pentru Disney, în contextul unei perioade de cheltuieli masive care a inclus achizițiile Pixar, Marvel și „Star Wars”, conform Variety.

- articolul continuă mai jos -

Pixar a reprezentat prioritatea numărul unu pentru Iger, iar studioul „se simțea de neoprit” când a achiziționat Pixar în mai 2006 pentru 7,4 miliarde de dolari.

„A fost ca și cum norii s-ar fi risipit și soarele ar fi început să strălucească din nou”, a spus Iger. „Am întocmit o listă cu ținte de achiziție. Marvel era una dintre ele, «Star Wars» era alta, iar James Bond era o altă țintă. Aveam o listă și m-am gândit: hai să le bifăm pe rând și să le cumpărăm pe toate.”

James Bond este franciza care le-a scăpat (Amazon este actualul proprietar). Și alte companii au avut parte de astfel de ocazii. Iger a declarat pentru FT că a fost la un pas de a cumpăra Twitter de la proprietarul Jack Dorsey „la un preț foarte atractiv”. Planul era să transforme Twitter într-o platformă globală de distribuție pentru Disney, dar Iger a recunoscut că s-a răzgândit în dimineața tranzacției, temându-se că aceasta ar fi „o distragere oribilă”. Elon Musk a cumpărat în cele din urmă Twitter și l-a transformat în X.

Disney a cochetat, de asemenea, cu ideea unei fuziuni cu Apple. Iger a dezvăluit pentru prima dată în memoriile sale din 2019 că era convins că cele două companii s-ar fi unit sau „cel puțin ar fi discutat foarte serios posibilitatea” unei fuziuni dacă Steve Jobs „ar mai fi fost în viață”. Însă acum Iger a dezvăluit că au avut loc efectiv „unele discuții” între Apple și Disney cu privire la o fuziune pe care Iger o consideră că ar fi fost „cu adevărat transformatoare și echilibrată”.

„Am discutat despre asta la nivel intern și am purtat câteva discuții cu Apple pe această temă, dar nu s-a ajuns nicăieri”, a spus Iger. „Apple nu a manifestat prea mult interes.”

Iger a demisionat din funcția de director general al Disney în martie, fiind înlocuit de Josh D’Amaro. În aprilie a apărut știrea că Iger a preluat un rol de consilier în cadrul firmei de capital de risc Thrive Capital. Compania cu sediul în New York a fost fondată în 2009 de Josh Kushner, fratele mai mic al lui Jared Kushner, care este ginerele lui Donald Trump. În septembrie 2022, Iger s-a alăturat echipei Thrive Capital în calitate de partener de investiții.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole