Home » Economie » ANCOM anunță că o primă rundă a licitaţiei pentru alocarea de frecvenţe 5G este programată pentru 8 noiembrie/ Orange, RCS & RDS și Vodafone au depus candidaturi, iar Telekom nu a participat

ANCOM anunță că o primă rundă a licitaţiei pentru alocarea de frecvenţe 5G este programată pentru 8 noiembrie/ Orange, RCS & RDS și Vodafone au depus candidaturi, iar Telekom nu a participat

ANCOM anunță că o primă rundă a licitaţiei pentru alocarea de frecvenţe 5G este programată pentru 8 noiembrie/  Orange, RCS & RDS și Vodafone au depus candidaturi, iar Telekom nu a participat
Ascultă articolul

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) anunță că toate cele trei candidaturi depuse în cadrul licitaţiei pentru noi licenţe de spectru au fost validate, iar o primă rundă a procedurii privind licitarea frecvenţelor va fi organizată pe data de 8 noiembrie, potrivit unui comunicat de presă.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Orange, RCS & RDS și Vodafone sunt companiile de telecomunicații din România care au depus candidaturi la licitația 5G. Telekom Romania Mobile, care îi are în spate pe giganţii Deutsche Telekom (Germania) şi OTE (Grecia), nu a participat, așadar, la competiţie, deoarece nu și-a depus dosarul de candidatură. Statul speră să obțină aproape 700 milioane de euro din această licitație.

Dosarul de candidatură depus de fiecare operator conține documente de prezentare a situației candidatului, din care să rezulte, printre altele, îndeplinirea obligațiilor exigibile de plata la bugetul de stat, bugetele asigurărilor sociale și fondurilor speciale, dar și faptul că respectivul candidat întrunește condițiile de participare: poate dovedi o cifră de afaceri pe ultimul an de minimum 10 milioane euro (echivalentul în lei) sau un capital social subscris și vărsat de minimum 1 milion de euro (echivalentul în lei), că nu este în stare de insolvență ori lichidare, că afacerile nu îi sunt administrate de un judecător-sindic, că activitățile sale comerciale nu sunt suspendate etc. De asemenea, dosarul de candidatura trebuie să conțină și oferta inițială care indică numărul de blocuri pe care candidatul dorește să le achiziționeze în fiecare dintre categoriile de spectru disponibile.

Citește integral pe economedia.ro

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole