Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Rafalele de vânt au ajuns în Catalonia, joi, până la 167 km/h, anunță lavanguardia.com.
Există afectări ale traficului rutier pe drumuri precum AP-7 sau B-20 în Barcelona, precum și pe AP-7 în Girona și AP-2 în Tarragona. De asemenea, au avut loc incidente și pe liniile de tren Rodalies, inclusiv închiderea stațiilor din Malgrat de Mar, Premià de Mar și Barberà.
Furtuna a provocat cel puțin cinci răniți: o persoană rănită după căderea unui copac în Sant Boi de Llobregat, trei muncitori care lucrau la îndepărtarea copacilor și o altă persoană rănită în Vilassar de Mar.
După avertizarea de cod roșu pentru vânt puternic emisă de Guvernul catalan, Seat a confirmat anularea turelor de noapte și a celor de primă oră din joi, 12 februarie.
În următoarele ore, situația va fi analizată pentru a decide ce se va întâmpla cu turele de după-amiază. De asemenea, comitetul de întreprindere al Ebro a cerut suspendarea activității pentru a evita deplasările angajaților.