Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Directorul CNAIR, Cristian Pistol, anunţă, luni, că a fost desemnat constructorul ansamblului de poduri peste Prut de la Ungheni. NESS PROIECT EUROPE SRL are la dispoziţie 151,68 milioane de lei şi 24 de luni pentru construcţia podurilor, a drumului de legatură cu Autostrada A8 şi a punctului de trecere a frontierei, transmite News.ro.
”Am desemnat astăzi constructorul ansamblului de poduri peste Prut de la Ungheni! NESS PROIECT EUROPE SRL are la dispoziţie 151,68 milioane de lei (fără TVA) şi 24 de luni (6 luni proiectare şi 18 luni execuţie) pentru construcţia podurilor, a drumului de legatură cu Autostrada A8 (Târgu Mureş – Iaşi – Ungheni) şi a punctului de trecere a frontierei”, anunţă, luni, Cristian Pistol.
Directorul CNAIR precizează că, prin contractul finanţat din Fonduri Europene Nerambursabile (CEF), se va asigura o nouă legătură rutieră între România (judeţul Iaşi) şi Republica Moldova (raionul Ungheni).
Podurile (câte unul pentru fiecare sens de circulaţie) vor avea o lungime de minimum 261,20 m (fiecare).
Contractul va putea fi semnat după expirarea perioadei de depunere a eventualelor contestaţii, respectiv după soluţionarea acestora.