Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Asocierea SA&PE Construct SRL -Spedition UMB-Tehnostrade SRL a depus, joi, o contestaţie la Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor pentru contractul de proiectare şi execuţie a lotului 1D Joseni-Ditrău de pe Autostrada Unirii, a anunţat Compania Naţională de Investiţii Rutiere (CNIR), transmite Agerpres.
CNIR a atribuit contractul pentru construirea lotului 1D Joseni-Ditrău în data de 1 iulie 2025 Asocierii Danlin XXL (lider) – Groma Hold – Intertranscom Impex SRL, care a avut o ofertă de peste 820 de milioane lei.
Contractul pentru lotul cu o lungime de 14,4 kilometri din judeţul Harghita atribuit asocierii de constructori din România şi Bulgaria putea fi semnat doar dacă în termen de 10 zile de la atribuire nu erau depuse contestaţii.
Termenul de realizare este de 34 de luni (10 luni pentru proiectare şi 24 luni pentru execuţie lucrări).
Lotul 1D Joseni – Ditrău are un nod rutier la Ditrău, descărcare provizorie în zona de conexiune cu lotul următor, 2A Ditrău-Grinţieş, pentru a se asigura funcţionarea independentă.
Pe traseul dintre Joseni şi Ditrău va fi amenajat câte un spaţiu de servicii (stânga/dreapta) care include zonă comercială, benzinării, 12 spaţii de încărcare pentru maşini electrice şi toalete.
„Pentru lotul 2B Grinţieş – Pipirig, ultimul lot al secţiunii montane a A8, ofertele sunt în etapa finală a evaluării”, se arăta atunci în comunicat.