Home » Articole » Spitalul de Copii din Timișoara vrea un centru de adicții / Primăria va pune la dispoziție clădirea

Spitalul de Copii din Timișoara vrea un centru de adicții / Primăria va pune la dispoziție clădirea

Spitalul de Copii din Timișoara vrea un centru de adicții / Primăria va pune la dispoziție clădirea
Screenshot
Ascultă articolul

Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara ar putea avea un Centru de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor destinat copiilor, adolescenților și adulților, informeează tion.ro. Primăria propune transferul unei clădiri de pe strada Independenței pentru amenajarea noului serviciu.

Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” vrea să își înființeze un Centru de Sănătate Mintală și Prevenirea Adicțiilor pentru copii, adolescenți și adulți. Pentru a-i veni în sprijin unității sanitare pe care o are în subordine, primăria îi pune la dispoziție o clădire unde să fie amenajat și să funcționeze acest centru.

- articolul continuă mai jos -

Este vorba despre clădire nefolosită de pe strada Independenței nr.18, în zona Piața Crucii.

Noul centru va oferi servicii integrate de sănătate mintală și prevenire a adicțiilor pentru copii, adolescenți și adulți. Acestea vor include consiliere psihologică, evaluare și intervenție în situații de criză, precum și activități de prevenție și informare în comunitate.

Astfel, persoanele și familiile aflate în dificultate vor avea acces mai ușor la ajutor specializat, într-un context în care nevoia de sprijin pentru sănătatea mintală și dependențe este în creștere. Proiectul de hotărâre pentru transferul clădirii urmează să fie supus votului în consiliul local.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole