Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Alegerile interne din PNL debuteză joi, 1 iulie cu filiala din Suceava, marcând astfel începutul celor 40 de zile de foc pentru partid, au declarat pentru G4Media.ro surse liberale. Evenimentul va fi marcat prin prezenta premierului Florin Cîțu, care va merge în Suceava însoțit de Rareș Bogdan, Emil Boc, Alina Gorghiu, Robert Sighartău și Lucian Bode.
Liderul PNL Suceava, Gheorghe Flutur, a anunţat recent că pentru preşedinţia la nivel naţional a PNL Suceava îl va susţine pe actualul premier al României, Florin Cîţu. Flutur se află la al treilea mandat de președinte al Consiliului Județean Suceava. El a deținut această funcţie în perioadele 2008-2012 şi 2016 şi până în prezent.
Tot joi vor avea loc alegeri și la sectorul 1 din Capitală.
Până pe data de 10 august, în toate cele 41 de filiale plus Bucureștiul și sectoarele Capitalei vor fi alese noile echipe de conducere: președinți, prim-vicepreședinți și Birourile Județene. Numărul celor aleși în Birourile Județene variază între 35 și 45 de oameni.
Ei reprezintă o miză importantă, deoarece aceștia devin delegați de drept la Congresul programat pe 25 septembrie și pot înclina balanța în cursa dintre Florin Cîțu și Ludovic Orban.
Vezi calendarul alegerilor interne din PNL pe județe

Sursa Foto: Inquam Photos/ Autor: Octav Ganea
20mii cazuri in Anglia cu 80% vaccinați. Facem și noi ceva sa nu fie prea târziu sau tot populiști suntem?
Numai de ţară nu le pasă. Totul pentru ciolan.