Home » Analize » Ziarul pro-Trump New York Post, îndemn pentru retragerea trupelor de militari ucigași din Minneapolis: Domnule Președinte, poporul american nu a votat pentru aceste scene și nu le puteți cere în continuare să nu creadă ceea ce văd cu propriii ochi

Ziarul pro-Trump New York Post, îndemn pentru retragerea trupelor de militari ucigași din Minneapolis: Domnule Președinte, poporul american nu a votat pentru aceste scene și nu le puteți cere în continuare să nu creadă ceea ce văd cu propriii ochi

2392
Ziarul pro-Trump New York Post, îndemn pentru retragerea trupelor de militari ucigași din Minneapolis: Domnule Președinte, poporul american nu a votat pentru aceste scene și nu le puteți cere în continuare să nu creadă ceea ce văd cu propriii ochi
Credit line: CHARLY TRIBALLEAU / AFP / Profimedia
Ascultă articolul

Ziarul american New York Post, care l-a susținut constant pe Donald Trump, i-a cerut luni acestuia într-un articol asumat de întreaga redacție să retragă trupele de militari ucigași din Minneapolis, orașul zguduit de proteste după ce forțele de ordine ICE trimise de Casa Albă au ucis deja doi  cetățeni americani.

”Domnule Președinte, poporul american nu a votat pentru aceste scene și nu le puteți cere oamenilor să nu creadă ceea ce văd cu propriii ochi”, a scris The New York Post, cu referire la declarațiile lui Trump și ale subordonaților săi care au dat vina pe cele două victime.

- articolul continuă mai jos -

”Este timpul pentru dezescaladare în Minneapolis, domnule președinte. Nu pentru că ați greși aplicând legea imigrației sau urmărindu-i pe escrocii care au furat miliarde din fonduri federale — ci pentru că aceste tactici de aplicare a legii nu vor schimba situația; dimpotrivă, ele produc efecte adverse. Alegătorii indeciși — hispanicii și independenții care v-au votat la ultimele alegeri — văd cetățeni americani morți în mâinile agenților federali și se retrag îngroziți”, a mai scris ziarul citat.

”Echipa anti-ICE (serviciul de imigrație) obține exact ceea ce își dorește acum. Oamenii care se uită la un videoclip pe TikTok nu înțeleg contextul: tot ce văd este o mulțime de agenți bătând un om la pământ, urmată de sunete de împușcături și de moartea acestuia. Dacă Securitatea Internă plusează acum, este foarte probabil să asistăm la mai multe astfel de scene. Nici invocarea Legii Insurecției (Insurrection Act) nu va rezolva lucrurile. Dimpotrivă, va avea un efect de ricoșeu și mai grav”, a mai scris New York Post.

Retorica pripită și înșelătoare care vine dinspre administrație trebuie să înceteze: orice persoană rezonabilă care a văzut videoclipurile știe clar până acum că el nu „își flutura arma”. Și, deși Pretti a fost teribil de prost sfătuit, nu există dovezi că ar fi fost un „terorist” cu intenția de a comite un „masacru” împotriva forțelor de ordine. Secretarul DHS, Kristi Noem, ar trebui, de asemenea, să ia o pauză de la aparițiile TV combative și de autopromovare. Oricât de nobilă ar fi misiunea de a scăpa țara de „cei mai răi dintre cei răi”, susținerea largă pentru aceasta scade acum rapid, mai arată ziarul de dreapta.

Un editorial similar a apărut luni și în ziarul financiar The Wall Street Journal, de asemenea apropiat de Donald Trump. ”E timpul ca ICE să ia o pauză în Minneapolis”, e titlul editorialului citat.

Comentarii
  • Viorel_Minculescu

    Nu l-am auzit pe pedofil să zică in campania electorala că vrea să atace Canada, Danemarca, Groenlanda și să execute cetățeni inocenți!
    Este exact același algoritm pe care ar fi fost pus Guru Țăcălin! Povești frumoase in campanie, in genunchi cu fundul in sus in fața Rusiei după campanie plus cetățenii ce încă mai au un creier la ei executați pentru că gândesc!

  • Articolul acesta (NYT) este un fel de „a da cu fard peste un melanom”, cum spunea Jim Carrey. Dar măcar arată că încep să înțeleagă ceva. Orice pas înapoi e binevenit.

    E dificil sa recunosti direct ca ai sustinut un fascist, nazist, rasist… lista e lunga, si totusi daca nu vor face asta la timp SUA e foarte probabil sa se prabuseasca.

    • @Mihai B – Va dura ceva până SUA vor reuși să reclădeasca tot ce-a dărâmat trump până acum, chiar dacă e dat jos mâine, împreună cu toată gașca lui.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole