Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a felicitat miercuri pe Donald Trump pentru ”victoria sa impresionantă în alegeri” și a declarat într-o postare pe X că așteaptă să colaboreze cu acesta pentru pacea în regiune.
Postarea integrală a lui Zelenski:
Îmi amintesc de extraordinara noastră întâlnire cu președintele Trump în septembrie, când am discutat în detaliu despre parteneriatul strategic Ucraina-SUA, despre Planul Victoriei și despre modalitățile de a pune capăt agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei.
Apreciez angajamentul președintelui Trump față de abordarea „pace prin forță” în afacerile globale. Acesta este exact principiul care poate aduce practic pacea justă în Ucraina mai aproape. Am speranța că îl vom pune în aplicare împreună.
Așteptăm cu nerăbdare o eră a Statelor Unite ale Americii puternice sub conducerea decisivă a președintelui Trump. Ne bazăm pe sprijinul bipartizan puternic și continuu pentru Ucraina în Statele Unite.
Suntem interesați de dezvoltarea unei cooperări politice și economice reciproc avantajoase, care va aduce beneficii ambelor noastre națiuni. Ucraina, ca una dintre cele mai puternice puteri militare ale Europei, se angajează să asigure pacea și securitatea pe termen lung în Europa și în comunitatea transatlantică cu sprijinul aliaților noștri.
Aștept cu nerăbdare să îl felicit personal pe președintele Trump și să discutăm modalități de consolidare a parteneriatului strategic al Ucrainei cu Statele Unite.
pana la urma trolli rusofili au pariat gresit pe Trump? :))