Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dan Vâlceanu, a declarat, joi, că premierul Ciucă le-a cerut liberalilor să nu mai vorbească în contradictoriu cu liderii PSD, după ce în presă a apărut informația că Sorin Grindeanu l-ar fi acuzat într-o ședință de guvern pe Vîlnceanu că atacă miniștrii PSD.
”Domnul Ciucă ca de fiecare dată ne-a rugat să nu mai vorbim în contradictoriu în public. Nu am apostrofat pe nimeni, puteți să luați imaginile. Am spus un lucru de notorietate publică, faptul că la ministerul sănătății și la ministerul muncii de ani de zile nu există o absorbție bună pe fonduri europene”, a declarat Vîlceanu.
El a mai spus că nu a recționat la atenționarea premierului. ”Nu trebuia să dau un răspus. Nu a fost nici un fel de critică, a fost o recomandare pe viitor să evităm astfel de situații”, a mai spus ministrul.
”Este premierul României, pe care PNL îl susține, și trebuie să-și facă datoria de premier de coaliție”, a mai spus Vîlceanu. Aceste declarații au fost făcute, joi, după discuții împreună cu președintele Florin Cîțu în biroul președintelui PSD, Marcel Ciolacu, de la Camera Deputaților.
Context
Potrivit unor surse guvernamentale, premierul Nicolae Ciucă l-ar fi certat, miercuri, pe ministrul Fondurilor Europene Dan Vîlceanu în ședința de guvern pentru că a criticat public doi miniștri de la PSD. Liberalul le-a reproșat miniștrilor Muncii și Sănătății (PSD) modul în care gestionează fondurile europene.
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media.ro
Unanimitati tavarasi ca pe timpul lui Ceausescu. PNL=PSD=UDMR=HAUR = Mafia bolsevica
Ba există absorbție de fonduri dar nu in favoarea poporului.
Tot romanul stie ca PNL=PSD=UDMR mafiile baronilor locali care de 32 de ani au furat tot in Romania si totusi prostimea ii votaza. USR este singura varianta de vot!
MINCIUNI. SE INTELEG FOARTE BINE. ANGAJEAZA MII DE LACUSTE DE PARTID.
LA IMPARTIT PRADA E UNIIUNE !
Faceți liniște, vă roagă dotore mă-ciucălăul! Nu stricați armonia din gașca pusă pe furat, călăuzită de un hoț intelectual!
Nu a sesizat nimeni adevărul din toate discuțiile:
– de mulți ani
Adică nu PSD, PNL, USR sunt de vina. Angajații din aceste 2 ministere FUG de fondurile europene!!!
De ce nu ia nimeni taurul de coarne??
Proiect 20 milioane de euro bani GRATIS aruncat la gunoi.
http://www.ms.ro/2021/10/21/ministerul-sanatatii-pune-in-consultare-de-piata-caietul-de-sarcini-privind-proiectul-sistem-informatic-pentru-evidenta-clinica-a-sectiilor-a-t-i-s-i-e-c-a-t-i-cod-mysmis-13106/
Motivul? Nu vor angajații acest proiect, e mult de munca, e complicat sa ai tehnologie de ultima generatie în secțiile ATI. Mai simplu e sa moara pacienții, e mai ușor.