Home » Articole » Viktor Orban şi-a dublat numărul de potenţiali votanţi din România şi ţările din jurul Ungariei

Viktor Orban şi-a dublat numărul de potenţiali votanţi din România şi ţările din jurul Ungariei

Viktor Orban şi-a dublat numărul de potenţiali votanţi din România şi ţările din jurul Ungariei
Ascultă articolul

Numărul de cetăţeni maghiari din străinătate care s-au înregistrat pentru a vota la alegerile parlamentare din 8 aprilie este de 378.622, potrivit agenţiei de presă MTI. Practic, numărul cetăţenilor maghiari de peste graniţă cu drept de vot s-a dublat faţă de precedentele alegeri parlamentare din 2014, iar rezultatele ultimelor alegeri şi ale referendumului anti-imigranţi arată că majoritatea covârşitare votează cu FIDESZ, partidul lui Viktor Orban.

- articolul continuă mai jos -

Reamintim că cetăţenii maghiari din străinătate pot vota doar dacă s-au înregistrat pe listele electorale. Conform datelor Biroului Electoral Central din Ungaria (NVI), citate de MTI, până la termenul legal care a expirat sâmbătă, s-au înregistrat în total 378.622 de alegători nerezidenţi în Ungaria.

În 2014, la precedentele alegeri parlamentare, 94,58% din voturile maghiarilor din străinatate au mers către FIDESZ, în condiţiile în care numărul votanţilor prin corespondenţă înregistraţi în registrul electoral a fost de 193.793, potrivit Ministerului Administraţiei Publice şi Justiţiei de la Budapesta.

Guvernul Orban a acordat o atenţie sporită maghiarilor din ţările învecinate, accelerând atât acordarea cetăţeniei maghiare, cât şi investiţiile statului ungar în obiective culturale, sociale şi de infrastructură.

(Foto: Viktor Orban în campanie – contul de Facebook VIktor Orban)

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.