Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Olanda este unul dintre statele cu cel mai mare număr de români înscriși la studii superioare. Conform IntegralEdu, în 2022, peste 5600 de tineri români studiau în această țară, care este atrăgătoare prin diversitatea programelor de studiu oferite, prin faptul că limba de predare pentru străini este engleza și prin oprtunitățile de cercetare.
Ioana Tighinean, studentă la Matematică, în anul al II-lea, la Vrije Universiteit Amsterdam, a vorbit pentru ENTR despre provocările de a pleca la studii în Olanda.
Deși inițial ideea de a studia în afara țării părea copleșitoare, ea a prins încredere după o discuție cu elevi mai mari din liceul ei, Colegiul Național „Andrei Șaguna” din Brașov, care erau deja admiși la facultăți din afară. Primul pas hotărât al Ioanei a fost promovarea examenului de limba engleză, în clasa a XI-a, un moment pregătitor ultimului an de liceu, când s-a concentrat asupra admiterii la facultate și examenului de Bacalaureat.
Articolul continuă mai jos
Una din provocările cu care Ioana s-a confruntat încă dinainte de a ajunge în Amsterdam a fost găsirea unei locuințe. Prețurile chiriilor, fie ele camere în cămine studențești, sunt ridicate și, spune ea, „dacă aș fi știut, aș fi optat pentru un alt oraș din Olanda”. Totuși, statutul de cetățean al Uniunii Europene îi oferă Ioanei un avantaj financiar, anume o reducere de 90% a costurilor de școlarizare în comparație cu un student venit din afara UE.
Anii de facultate reprezintă oportunitatea de a descoperi noi culturi, Olanda fiind o țară atrăgătoare pentru studenți din toată lumea. Ioana se bucură și ea de această deschidere: în toamnă, va pleca, timp de un semestru, într-un program de „exchange” la o universitate din Hong Kong. Se va întoarce, apoi, în Amsterdam pentru finalizare licenței. Ioana își dorește să urmeze și studiile de master într-o altă țară europeană. Toate aceste experiențe în străinătate contribuie la conturarea viziunii Ioanei, care spune că vrea să se întoarcă în România, în special pentru oamenii care sunt „mai dechiși și sociabili” aici.