VIDEO Simona Halep, victorie cu Elise Mertens și calificare în sferturi de…

sursa foto: Australian Open

VIDEO Simona Halep, victorie cu Elise Mertens și calificare în sferturi de finală la Australian Open

Simona Halep (nr. 3 mondial) a învins-o duminică noaptea pe belgianca Elise Mertens (16 mondial) cu 6-4, 6-4 în optimile turneului de Mare Șlem Australian Open și s-a calificat în sferturi, unde o va întâlni pe Anett Kontaveit (Estonia), care a trecut în trei seturi de Iga Swiatek (Polonia). Simona Halep va urca pe locul 2 în clasamentul WTA grație calificării în sferturi, potrivit Reuters.

Halep a controlat meciul care a durat o oră și 37 de minute, dar a avut nevoie de cele mai bune lovituri pentru a trece de Mertens, care a adoptat o tactică riscantă, atacând în permanență.

În cel de-al doilea set, Simona a condus cu 3-0, dar s-a văzut egalată la 4, înainte de face break în setul 9 după un game maraton. ”Sincer, am fost puțin nervoasă la 4-3, dar a trebuit să mă calmez, să-mi caut energia necesară și să nu mă gândesc la meciul trecut (când a pierdut în fața lui Mertens – n.red.)”, a declarat românca după meci.

Românca a pus presiune constantă pe Mertens, care a făcut 38 de erori neforțate, față de doar 8 ale Simonei.