VIDEO Simona Halep, victorie cu Elise Mertens și calificare în sferturi de…

VIDEO Simona Halep, victorie cu Elise Mertens și calificare în sferturi de finală la Australian Open

Simona Halep (nr. 3 mondial) a învins-o duminică noaptea pe belgianca Elise Mertens (16 mondial) cu 6-4, 6-4 în optimile turneului de Mare Șlem Australian Open și s-a calificat în sferturi, unde o va întâlni pe Anett Kontaveit (Estonia), care a trecut în trei seturi de Iga Swiatek (Polonia). Simona Halep va urca pe locul 2 în clasamentul WTA grație calificării în sferturi, potrivit Reuters.

Halep a controlat meciul care a durat o oră și 37 de minute, dar a avut nevoie de cele mai bune lovituri pentru a trece de Mertens, care a adoptat o tactică riscantă, atacând în permanență.

În cel de-al doilea set, Simona a condus cu 3-0, dar s-a văzut egalată la 4, înainte de face break în setul 9 după un game maraton. ”Sincer, am fost puțin nervoasă la 4-3, dar a trebuit să mă calmez, să-mi caut energia necesară și să nu mă gândesc la meciul trecut (când a pierdut în fața lui Mertens – n.red.)”, a declarat românca după meci.

Românca a pus presiune constantă pe Mertens, care a făcut 38 de erori neforțate, față de doar 8 ale Simonei.