VIDEO Simona Halep, marș triumfal spre semifinale: 6-1, 6-1 cu Kontaveit și…

VIDEO Simona Halep, marș triumfal spre semifinale: 6-1, 6-1 cu Kontaveit și se pregătește de meciul cu Garbine Muguruza

Simona Halep a învins-o cu 6-1, 6-1 pe estona Anett Kontaveit în sferturile de finală de laa Australian Open în doar 53 de minute și s-a calificat în semifinalele turneului de Mare Șlem, unde o va întâlni pe Garbine Muguruza (Spania).

Halep a făcut cel mai solid meci al turneului la care nu a pierdut până acum nici un set și a terminat meciul în ovațiile spectatorilor. Amuzat, fostul campion Jim Courrier, cel care interviezează jucătorii imediat după meciuri, a întrebat-o pe Simona ”Unde te grăbești?”.

Simona (nr. 4 mondial acum) a avut o serie de 11 game-uri consecutive câștigate în fața jucătoarei din Estonia, stăpânind jocul și dictând autoritar ritmul schimburilor de mingi. Kontaveit nu a reușit să găsească breșe în jocul defensiv al româncei, imbatabilă atât pe propriul serviciu (a pierdut doar 12 puncte), cât și la retur.

Cu această victorie, Simona a ajuns la a șaptea semifinală de Mare Șlem (a câștigat Roland Garros și Wimbledon). În semifinale o așteaptă pe Garbine Muguruza, care a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova.

La finalul meciului, Halep s-a felicitat pentru pregătirea în străinătate, departe de casă, a lăudat colaborarea cu antrenorul Darren Cahill și a spus că se simte în Australia ca acasă.