Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Armata Română ar putea avea primii piloți de F-35 în pregătire, în SUA, peste 7 ani, însă numai dacă actualele planuri se respectă. Declarația a fost făcută în exclusivitate pentru Știrile TVR de generalul Viorel Pană, șeful Forțelor Aeriene. Analiștii avertizează că pentru a se putea întâmpla acest lucru, contractul ar trebui semnat anul acesta, relatează jurnalistul Adelin Petrișor pe blogul său.
Planul Forțele Aeriene Romane este ca achiziția avioanelor F-35 A, varianta fără aterizare pe verticala, să înceapă de anul acesta. Acesta este cel mai model apart aerian de vânătoare, de fapt o platformă cu senzori de ultimă generație invizibila pentru radare.
Șefii aviației nu spun câte avioane vor fi contractate astfel că nu pot fi estimate costurile, de exemplu Polonia a contractat 32 de aparate, în urma cu câțiva ani, pachetul ajungând la 4,6 miliarde de dolari. „Evident că nu pot să spun cifre, dar tot către trei escadrile ne ducem și noi”, a spus Viorel Pană pentru TVR.
Poate după ce luăm F-35, vom lua și niște toalete de interior.
F35 cu buda? Mai ieftini sunt niste pampersi.
Invizibile pentru radar sunt avioanele contrabandistilor de tigari din Ucraina, vezi episodul in care Moldova (non-UE si non-NATO) ne’a sunat sa ne zica: bre, se plimba unii dus-intors cu avioanele pe la voi! Ieseam mai ieftin cu alea din Ucraina. O armata condusa de generali ca maCiuca, aia numai armata nu se numeste
sunt delicioase aceste previzii pe 6 ani, in contextul geopolitic actual, cand politicul administrativ romanesc da gherle de pe o zi pe alta. dar e ok, s-a acoperit zicand ca „ar trebui”. probabil vin la pachet cu spitalele regionale si romania educata…