Home » Articole » VIDEO Actrița Alina Șerban: ”E normal să trăiești și alte experiențe din afara reclamelor de la TV. Nu cred că există familia perfectă, nu cred că este viața perfectă”

VIDEO Actrița Alina Șerban: ”E normal să trăiești și alte experiențe din afara reclamelor de la TV. Nu cred că există familia perfectă, nu cred că este viața perfectă”

VIDEO Actrița Alina Șerban: ”E normal să trăiești și alte experiențe din afara reclamelor de la TV. Nu cred că există familia perfectă, nu cred că este viața perfectă”
Sursa foto: Captură video
Ascultă articolul

Organizatorul Galei „Eu contez” a Tinerilor Institutionalizați, actrița Alina Șerban, trimite un mesaj tuturor românilor, indiferent de încorsetarea în care ei consideră că sunt prinși, în comparație cu restul societății: ”Noi toți contăm, toți suntem demni de iubire, de respect, de demnitate”.

”Aș vrea ca oricine, el, sau ea, care a simțit vreodată că nu contează, să simtă că contează de fapt. De multe ori acest sentiment îl simt cei aflați în centrele de plasament sau copiii instituționalizați. Eu însumi am fost instituționalizată. Și am știut să simt că nu contez. (…) Mesajul ar fi că noi toți contăm, toți suntem demni de iubire, de respect, de demnitate și am vrea să normalizăm experiențele, aș vrea să spunem că e normal să trăiești și alte experiențe din afara reclamelor de la TV. Nu cred că există familia perfectă, nu cred că este viața perfectă. Așa că fie ești copil instituțional sau nu, fie că ești gay sau nu, fie că ești heterosexual, că ești cu handicap sau nu, că ești rrom sau ne-rrom asta nu te face pe tine, în minus sau în plus față de altcineva”, a spus Alina Șerban.

- articolul continuă mai jos -

 

Gala „Eu contez”, o celebrare a tinerilor instituționalizați și aduce în lumina reflectoarelor poveștile și experiențele acestora, a fost organizată luni, 14 noiembrie, la cinema Muzeul Țăranului Român.

Evenimentul s-a adresat tuturor categoriilor de vârstă și prilejuiește spectacole de teatru și vizionări de scurtmetraje de film documentar pe tema instituționalizării.

În cadrul galei au avut loc trei premierei: spectacolul de teatru ”Noi suntem EROIne” cu copii si adolescenți din Casa Iosif și două scurtmetraje: ”Vanessa” și ”Eu sunt Nicu”. Acest ultimă producție, ”Eu sunt Nicu”, reprezintă și debutul regizoral al actriței Alina Șerban.

Actrița s-a născut în 1987, în București. A absolvit UNATC, a fost bursieră la New York, a făcut un master la The Royal Academy of Dramatic Art și a fost studenta română a anului 2012 în Marea Britanie.

Video: Ilona Andrei/G4Media 

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Secțiune susținută de ENTR

Top Articole