Home » Articole » Viceprimarul Capitalei: Sunt mari probleme ce țin de aspectul general al parcurilor, dar și de siguranță. Am discutat cu directorii Companiei Parcuri și Grădini și ALPAB să aducă rapid toate spațiile verzi la lumină

Viceprimarul Capitalei: Sunt mari probleme ce țin de aspectul general al parcurilor, dar și de siguranță. Am discutat cu directorii Companiei Parcuri și Grădini și ALPAB să aducă rapid toate spațiile verzi la lumină

Viceprimarul Capitalei: Sunt mari probleme ce țin de aspectul general al parcurilor, dar și de siguranță. Am discutat cu directorii Companiei Parcuri și Grădini și ALPAB să aducă rapid toate spațiile verzi la lumină
Sursa foto: Facebook Horia Tomescu
Ascultă articolul

Viceprimarul Capitalei Horia Tomescu a scris, vineri, pe pagina sa de Facebook, că sunt mari probleme ce țin de aspectul general al parcurilor, dar și de siguranță și precizează că a discutat cu directorii Companiei Parcuri și Grădini și ALPAB să aducă rapid toate spațiile verzi la lumină.

Postarea viceprimarului:

Ieri după-amiază am vrut să verific în ce stare se află parcurile din București administrate de ALPAB.

- articolul continuă mai jos -

Am văzut personal cum se desfășoară acțiunea de îngrijire a spațiilor verzi, mai ales că mai mulți dintre voi mi-ați scris în ultimele zile că în teren se face treabă de mântuială. Am început cu Parcul Tineretului și Parcul Carol, am continuat cu Parcul Circului și apoi am luat la pas Parcul Bordei și Parcul Herăstrău.

Sunt mari probleme ce țin de aspectul general al parcurilor, dar și de siguranță.

Cea mai dramatică situație am întâlnit-o în Parcul Tineretului, unde am găsit alei stricate, locuri de joacă neîngrijite, copaci uscați și o vegetație înaltă până la umăr; un loc în care nu poți să vii cu copiii și să te bucuri de timpul liber.

Am discutat cu directorii Administrației Lacuri Parcuri și Agrement București și ai Companiei Municipale Parcuri și Grădini București. Le-am cerut să aducă rapid toate spațiile verzi la lumină, și să se ocupe cu prioritate de Parcul Tineretului pentru că felul în care arată acum este pur și simplu inacceptabil.

Se vede că lucrurile au început să se miște în direcția bună, însă avem foarte mult de recuperat. Și ALPAB și Compania de Parcuri au fiecare câteva sute de angajați și aștept rezultate. Avem oameni plătiți din bani publici, utilaje care pot și trebuie folosite, fondurile au fost deblocate.

Săptămâna viitoare voi reveni în parcuri pentru a verifica împreună cu cei responsabili calitatea și ritmul lucrărilor.

Citește și

FOTOGALERIE Bucureștiul abandonat: mobilierul urban, distrus în multe zone din centrul sau din cartierele Capitalei

Sursa foto: Facebook Horia Tomescu

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole