Home » Auto-Tech » Vicepreședinta Comisiei Europene, Henna Virkkunen, a purtat o discuție cadrul Dialogului strategic cu reprezentanți ai sectorului auto european
Secțiune susținută delogo

Vicepreședinta Comisiei Europene, Henna Virkkunen, a purtat o discuție cadrul Dialogului strategic cu reprezentanți ai sectorului auto european

Vicepreședinta Comisiei Europene, Henna Virkkunen, a purtat o discuție cadrul Dialogului strategic cu reprezentanți ai sectorului auto european
Sursa foto: X.com / Henna Virkkunen
Ascultă articolul

Vicepreședinta executivă a Comisiei Europene (CE) pentru Suveranitate Tehnologică, Securitate și Democrație, Henna Virkkunen, a luat duminică partea la o discuție tematică în cadrul Dialogului în curs al Comisiei cu sectorul automobilelor, lansat de președinta CE, Ursula von der Leyen, la 30 ianuarie 2025, potrivit unui comunicat.

Reuniunea s-a axat pe subiecte-cheie legate de transformarea tehnologică și digitală a sectorului, inclusiv vehiculul digital european, conducerea cooperativă, conectată și automatizată (CCAD), accesul la date și tehnologiile critice.

- articolul continuă mai jos -

Conform comunicatului, în contextul evoluției rapide a industriei automobilelor, vicepreședintele executiv Virkkunen s-a întâlnit cu lideri ai industriei, părți interesate și experți pentru a discuta oportunitățile și provocările care decurg din aceste progrese tehnologice. Discuția a explorat modul în care UE poate sprijini competitivitatea și inovarea industriei, asigurându-se în același timp că beneficiile digitalizării sunt împărtășite de toți.

„Această discuție este parte integrantă a abordării incluzive și colaborative a Comisiei de a contura viitorul industriei europene a automobilelor. Ea va contribui la elaborarea de politici și inițiative ale UE care să răspundă nevoilor sectorului și să promoveze o creștere durabilă.

Rezultatele acestui proces consultativ vor sta la baza Planului de acțiune industrială al UE pentru sectorul automobilelor, sub îndrumarea comisarului Tzitzikostas, menit să sprijine tranziția industriei către un viitor mai durabil, mai digital și mai competitiv”, mai transmite Comisia Europeană în comunicat.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole