Verstappen a câştigat Marele Premiu al Azerbaidjanului/ Piloții Ferrari au abandonat

Sursa Foto: Facebook/ Emilia-Romagna

Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Azerbaidjanului, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Verstappen este al cincilea succes din acest sezon.

Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez (Red Bull Racing), iar podiumul a fost completat de George Russell (Mercedes).

Poziţiilee 4-10 au fost ocupate de Lewis Hamilton (Mercedes), Pierre Gasly (AlphaTauri), Sebastien Vettel (Aston Martin), Fernando Alonso (Alpine), Daniel Ricciardo (McLaren), Lando Norris (McLaren) şi Esteban Ocon (Alpine).

Plecat din pole position, Charles Leclerc (Ferrari) a abandonat. A abandonat şi colegul său, Carlos Sainz.

Etapa a noua, Marele Premiu al Canadei, va avea loc la 19 iunie.

sursa: News.ro, Sursa Foto: Facebook/ Emilia-Romagna