Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat joi, la Wroclaw (Polonia), că 10 miliarde de euro din Fondul de coeziune al UE vor fi puse la dispoziția țărilor din Europa Centrală afectate de inundații, potrivit AFP.
„La prima vedere, este posibil să se mobilizeze 10 miliarde de euro din Fondul de coeziune pentru țările afectate. Acesta este un răspuns de urgență”, a declarat von der Leyen după o întâlnire cu șefii de guvern din Polonia, Republica Cehă, Austria și Slovacia.
„A fost sfâșietor pentru mine (…) să văd distrugerea și devastarea” cauzate de inundații, a adăugat ea.
Preşedinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen s-a deplasat joi la Wroclaw (vestul Poloniei) pentru a discuta cu liderii ţărilor afectate de inundaţiile cauzate de furtuna Boris. Premierul Marcel Ciolacu a lipsit de la summit din cauza ședinței CSAT,
De o săptămână, rafale violente de vânt şi precipitaţii neobişnuit de puternice au lovit zone întregi din Austria, Republica Cehă, Ungaria, Polonia, România şi Slovacia.
Bilanţul intemperiilor şi inundaţiilor provocate de furtuna Boris a ajuns la 22 de morţi în regiune, în timp ce autorităţile încep să evalueze pagubele materiale, care s-ar putea cifra la miliarde.