sursa foto: Inquam Photos/ Cornel Putan

România merge la EURO 2024 după victoria 2-1 cu Israel, de sâmbătă seară. Ianis Hagi și George Pușcaș au marcat pentru tricolori. În acest moment, România este prima în Grupa I, cu 19 puncte, Elveția pe locul doi, cu 17 puncte, iar Israel pe locul trei, cu 12 puncte. Urmează ultimul meci din grupă. Meciul a avut loc pe Pancho Arena din Felcsut (Ungaria), în Grupa I a preliminariilor EURO 2024. Selecționerul Edward Iordănescu a început în atac cu Ianis Hagi, George Puşcaş şi Denis Drăguş și a optat pentru Horaţiu Moldovan în poartă. Linia de apărare a fost cea obişnuită, cu Raţiu, Drăguşin, Burcă şi Bancu, iar la mijloc a evoluat Răzvan Marin, Sreciu şi Stanciu.

UPDATE 13:20 Tricolorii au ajuns în țară și au plecat la cantonamentul de la Mogoşoaia, anunță News.ro. Tricolorii vor evolua marți pe Arena Naţională, în ultimul meci din grupa I de calificare, cu Elveţia. Meciul va avea loc de ora 21.45.

UPDATE 10:32 O galerie foto realizată de fotoreporterii agenției de fotografie Inquam Photos, în seara victoriei:

UPDATE 10:30 Echipa naţională a României va ateriza la Bucureşti duminică, la ora 13:20, la salonul oficial, iar la ora 14:00 va ajunge în cantonamentul de la Mogoşoaia, transmite News.ro. Tricolorii se vor pregăti pentru întâlnirea cu suporterii de marţi, de la ora 21.45, când vor încheia preliminariile, cu Elveţia, pe Arena Naţională.

UPDATE 07:15 Premierul Marcel Ciolacu a transmis felicitări echipei naţionale de fotbal, după calificarea la Euro 2024:

• ”Calificareee! Suntem la EURO, în sfârşit! Bravo, băieţi! După ani de zile de aşteptare chinuitoare, i-aţi făcut din nou fericiţi pe români!”, a scris Marcel Ciolacu, pe Facebook, sâmbătă, după meci.

UPDATE 07:10 Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naţionale a României, îi aşteaptă pe suporteri în Germania, la turneul final, şi recunoaşte că naţionala tricoloră se bazează pe grup, nu pe individualităţi, transmite News.ro:

• „Să ajungem din nou la un campionat european, după opt ani, este totul pentru noi! Sper să o continuăm tot aşa şi să sărbătorim cu stadionul plin. Suntem la mâna noastră să terminăm pe primul loc în grupă. Mă bucur că fac parte din acest grup puternic. A fost o campanie grea şi am făcut totul pentru echipă. Avem forţa grupului, nu suntem individualităţi, nu avem un Messi în echipă, dar avem un grup. Îmi doresc din suflet să facem o figură frumoasă la Euro. Nu vom face mare petrecere acum pentru că toţi am fost de acord că vom face tot ce depinde de noi ca să terminăm pe primul loc. Pe suporteri îi aşteptăm în Germania, într-un număr cât mai mare”, a declarat Nicolae Stanciu.

UPDATE 07:07 Selecţionerul Edward Iordănescu a declarat, sâmbătă seară, că este mândru de jucătorii săi, după ce naţionala s-a calificat la Euro-2024, transmite News.ro:

• „Este bucurie fără marigini şi mândrie mare, băieţiii sun imbatabili şi aşa vreau să rămână. Au fost păreri, critici, multe nedreptăţi, mulţumesc familiei, părinţilor mei, fraţilor mei, celor care au fost mai sceptici….dar şi federaţiei şi preşedintelui care mi-au dat credit total. Şi Lui Dumnezeu, că a fost mereu alăturii de mine. Puşcaş munceşte, eu îi salut pe toţi din această campanie, îi felicităm şi suntem mâmdri de ei. Sunt mândri de ei. Suntem neînvinşi, echipa a ţinut steagul sus pentru România”, a spus selecţionerul.

UPDATE 07:05 Ianis Hagi, atacantul echipei naţionale a României, este fericit pentru calificarea la Euro 2024 şi crede că naţionala tricoloră a ajuns pe merit la turneul final din Germania, transmite News.ro:

• „Am reuşit să ne calificăm în nouă meciuri, ceea ce e foarte bine! Suntem fericiţi! Am demonstrat că am fost pregătiţi. Golul lor nu a schimbat multe. Ştiam că trebuie să fim echilibraţi. Am gestionat bine momentele şi le-am adaptat la situaţii, aşa cum am făcut-o în toată campania. Ne-am continuat planul şi a venit şi golul nostru. Nici nu mai ştiu cum a ajuns mingea la mine la golul doi. Era la un moment dat la Răzvan, după a sărit la mine şi am întors-o la colţul scurt. S-a simţit calificarea după acel gol. [coincidenţa cu victoria de la Cardiff, în 1993] Nu cred în coincidenţe ci în destin. Îţi faci destinul de mic copil, prin muncă. Domnul Iordănescu este un muncitor, eu sunt un muncitor. Noi, la tineret, am avut mentalitatea să jucăm de la egal la egal cu orice echipă, şi am făcut asta şi acum. Ne-am calificat şi suntem pe merit la Euro. România a fost pregătită de la primul meci şi s-a văzut asta. Rămâne să jucăm pe Arena Naţională cu un stadion plin, încercăm să-i facem fericiţi pe suporteri. Să terminăm pe primul loc ar fi un avantaj pentru toată ţara, asta ne Rămâne să jucăm pe Arena Naţională cu un stadion plin, la următorul meci. Ştim că i-am făcut fericiţi pe suporteri în seara asta”, a declarat Ianis Hagi.

UPDATE 19 noiembrie, Ora 07:00 George Puşcaş, atacantul echipei naţionale a României, e mândru că a reuşit să marcheze într-un meci decisiv pentru tricolori, după victoria cu 2-1 înregistrată de România în deplasare, cu naţionala Israelului, transmite News.ro:

• „De abia mai am voce. E o mândrie enormă. Munca pleacă de la primul meci. Astăzi cred că orice român e fericit. Sper că românii s-au uitat la noi şi au fost mândri, pentru că România poate arăta bine. [cum a marcat golul egalizator] Am stat la linie, perfect, ştiam că acolo e pâinea mea, în careu. M-am dus după mingea aia gândindu-mă că e ultima. Ştiam că trebuie să marchez. Lumea nu mă cunoaşte personal, mă vede doar pe teren şi mă judecă doar acolo. E normal. Am fost criticat. Eu sper că criticile mi-au adus un plus. Ştiam în sufletul meu că voi duce munca până la capăt”, a spus Puşcaş.

Întrebat despre relaţia bună cu selecţionerul Edward Iordănescu, el a răspuns: ”E o chestie între mine şi mister pe care o ducem de ceva timp împreună. Avem o relaţie specială. Am clădit o prietenie bună, atât ca antrenor, cât şi ca om. Ne-am ajutat mult. Împreună ne completăm”.

Minutul 96 Fluier final și România merge la Euro 2024. Urmează ultimul meci din grupă, cu Elveția, care va stabili câștigătoarea grupei.

Minutul 92 Pare că israelienii nu mai au suflu să întoarcă rezultatul din seara aceasta, așa cum au făcut-o de multe ori în acest turneu de calificare.

Minutul 91 Din tribune se aude: ”România, România, ole, ole, ole!”.

Minutul 90 Șase minute de prelungire.

Minutul 87 Dublă schimbare la România: Ies Stanciu și Răzvan Marin, intră Cicâldău și Rus. Burcă preia banderoa de căpitan.

Minutul 84 Roșu direct pentru Mihăilă după un fault la Turgeman. România rămâne în 10 în ultimele 5 minute.

Minutul 81 România e la 10 minute de calificarea la turneul final Euro 2024, dar să nu uităm revenirile israelienilor din meciurile trecute.

Minutul 76 Intră Baribo în locul lui Revivo și Toklomati în locul lui Khalaili. La tricolori iese Screciu și intră Marius Marin.

Minutul 74 Ocazie imensă ratată de Mihăilă!!!

Minutul 69 Israelienii simt că nu mai este timp și măresc ritmul. Se apropie tot mai repede de poatra lui Moldovan, dar lasă și spații libere mari în apărare. Să vedem ce va fi pe final.

Minutul 65 Israelienii cer penalty după o acțiune a lui Revivo pe partea stângă, dar arbitrul nu acordă lovitură de la 11 metri.

Minutul 63 Goooooooooooooooool Ianis Hagi! Înscrie după un șut cu stângul la colțul scurt și aduce România în avantaj. 2-1 pentru tricolori.

Minutul 62 Primele două schimbări ale meciului. Ies căpitanul israelian, fundașul dreapta Dasa, accidentat, și Lavi, și intră Kanichowsky și Abo Fany.

Minutul 60 Tricolorii fac un pas înapoi iar israelienii nu așteaptă prea mult și încep să preseze.

Minutul 58 Zahavi execută peste poartă, nicio emoție pentru Moldovan.

Minutul 57 Lovitură liberă de la 20 de metri pentru Israel după un fault făcut de Ianis Hagi.

Minutul 51 România presează. Corner după o fază croșetată de Hagi pe partea dreaptă.

Minutul 49 Răzvan Marin ratează o mare ocazie. Șut peste poartă din centrul careului după o cursă frumoasă a lui Rațiu pe partea dreaptă.

Minutul 47 România începe mai bine a doua repriză și Pușcaș trage puternic cu stângul din stânga careului, dar portarul israelian blochează.

Minutul 46 Nicio schimbare la pauză. Naționalele încep a doua repriză în aceleași formații.

Minutul 45 România este în cărți la pauză. 1-1 după ce israelienii au deschis scorul în minutul 3, însă românii au echilibrat meciul imediat și au reușit să egaleze prin Pușcaș. Deși cu o posesie mai bună la pauză – 57%, israelienii s-au arătat vulnerabili la pressingul agresiv al românilor, care nu au reușit însă să concretizeze mingiile recuperate.

Minutul 44 Lovitură liberă pentru israelieni din colțul careului de 16 metri.

Minutul 42 Românii urcă în jumătatea israeliană și încearcă un pressing agresiv, care dă roade uneori.

Minutul 37 Execuție spectaculoasă cu călcâiul a lui Pușcaș din 6 metri, prinsă de portarul israelian. Banca română cere penalty, însă nu este cazul.

Minutul 37 Galben pentru Miquel Victor, după un fault la Drăguș, care pleca spre poarta israeliană.

Minutul 36 Tricolorii fac un pas înapoi și îi lasă pe israelieni să preia inițiativa. Meciul se mută în jumătatea română.

Minutul 32 O nouă ocazie a israelienilor după o cursă bună pe partea stângă a lui Gloukh. Dar intervenția lui Moldovan face ca tabela să rămână 1-1.

Minutul 27 Ocazie importantă a Israelului. După un șut blocat de portarul român, Khalaili trimite mult peste poartă din centrul careului.

Minutul 25 România pare că a preluat controlul partidei. Tricolorii încep să lege pase consecutive și îi împing pe israelieni în propria jumătate.

Minutul 24 Ocazie imensă a lui Drăguș, care trimite în bară de pe linia de 6 metri.

Minutul 20 Meciul se liniștește după un început incendiar cu două goluri în 10 minute. Echipele încep să atace pozițional după șarjele din debut.

Minutul 14 După un debut ezitant, cu multe greșeli în apărare, România revine și echilibrează meciul.

Minutul 11 Șut puternic al lui Răzvan Marin din afara careului, respins de portarul israelian. Corner pentru România.

Minutul 10 Pușcaș egalează în minutul 10. România-Israel 1-1. Golul lui Pușcaș vine după o cursă fabuloasă a lui Rațiu și un șut în bară de la 20 de metri.

Minutul 7 O mare greșeală a portarului Moldovan: Putea să mărească avantajul pentru israelieni, însă până la urmă faza a fost rezolvată de apărătorii români.

Minutul 5 După golul marcat repede, Israelul rămâne în ofensivă.

Minutul 3 Israelul deschide scorul în minutul 3, după primul corner al partidei. Golul a fost înscris cu capul de E. Zahavi.

Ora 21:45 Meciul începe cu un moment de reculegere păstrat de ambele echipe în memoria celor 1400 de victime care au fost ucise în 7 octombrie, în urma atacului teroriștilor Hamas în Israel.

Echipele de start:

Israel: 18. Omri Glazer – 2. Eli Dasa (căpitan), 4. Miguel Vitor, 3. Shon Goldberg, 12. Roy Revivo – 8. Dor Peretz, 6. Neta Lavi, 15. Oscar Gloukh – 19. Dor Turgeman, 7. Eran Zahavi, 11. Anan Khalaili. Selecţioner: Alon Hazan.

Rezerve: 1. Daniel Peretz, 23. Yoav Jarafi – 5. Raz Shlomo, 9. Tai Baribo, 10. Ramzi Safuri, 13. Idan Gorno, 14. Gavriel Kanichowsky, 16. Mohamad Abu Fany, 17. Gadi Kinda, 20. Avishay Cohen, 21. Dan Glazer, 22. Ofir Davidzada.

România: 12. Horaţiu Moldovan – 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu – 18. Răzvan Marin, 5. Vladimir Screciu, 10. Nicolae Stanciu (căpitan) – 14. Ianis Hagi, 9. George Puşcaş, 19. Denis Drăguş. Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve: 1. Florin Niţă, 16. Ionuţ Radu – 4. Adrian Rus, 6. Marius Marin, 7. Denis Alibec, 8. Alexandru Cicâldău, 13. Valentin Mihăilă, 17. Florinel Coman, 20. Darius Olaru, 21. Olimpiu Moruţan, 22. Vasile Mogoş, 23. Andres Dumitrescu.

Arbitru: Francois Letexier; arbitri asistenţi: Cyril Mugnier, Mehdi Rahmouni; al patrulea oficial: Jeremy Stinat (toţi din Franţa)
Arbitru video: Jerome Brisard; arbitru asistent video: Eric Wattellier (ambii din Franţa)
Observator UEFA pentru arbitri: Gheorghi Iordanov (Bulgaria)