Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1 / Gazdele au egalat în minutul…

sursa foto: Facebook / Universitatea Craiova

Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1 / Gazdele au egalat în minutul 90+1

Universitatea Cluj a încheiat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a zecea a Superligii, anunță News.ro.

În prima repriză, Universitatea Cluj nu a părut deloc o echipă care evoluează pe teren propriu. Jocul a fost controlat de craioveni care au avut ocaziile şi au şi deschis scorul, în minutul 31, prin Nicuşor Bancu. În minutul 42 Jovan Markovic a ratat ocazia de a face 2-0 după ce, scăpat singur cu poartarul Gorcea, a încercat o scăriţă şi portarul clujenilor a blocat. Pe final de meci, Koljic a ratat în minutul 89, iar în minutul 90+1 Nistor a egalat pentru gazde cu un şut la colţul lung. După trei minute Andrei Ivan a fost eliminat, dar nu s-a mai întâmplat nimic până la final şi s-a terminat la egalitate 1-1.

Oltenii se află pe locul 3, cu 18 puncte, iar Universitatea Cluj este pe 11, cu 11 puncte.

U CLUJ: Gorcea – Peteleu (D. Oancea 57), Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu – D. Popadiuc (Chipciu 57), G. Simion (Nistor 46), K. Doukoure (F. Ilie 57), O. Bic – D. Popa (Silaghi 73), Ianis Stoica. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA:  L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Raul Silva, Bancu – A. Creţu, Mateiu (Kurtic 71) – Danciu, L. Houri (Căpăţână 65), Al. Mitriţă (Koljic 86), Markovic (A. Ivan 46). ANTRENOR: Corneliu Papură

Cartonaşe galbene: B. Mitrea 90+4 / Mateiu 68, Koljic 90

Cartonaş roşu: Andrei Ivan (Universitatea  Craiova) min. 90+5

Arbitri: Iulian Călin – Radu Ghinguleac, Mihai Marica – Florin Mazilu

Arbitri VAR: Iulian Dima – Andrei Moroiţă

Observator: Marcel Savaniu