Universitatea Cluj şi CFR Cluj s-au calificat, miercuri seara, în sferturile de…

sursa foto: Facebook.Rapid

Universitatea Cluj şi CFR Cluj s-au calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal

Universitatea Cluj şi CFR Cluj s-au calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după rezultatele înregistrate în Grupa B a competiţiei, relatează Agerpres.

Universitatea a surclasat-o pe FC Botoşani cu 4-0, în deplasare, câştigând grupa.

Ianis Stoica a reuşit o dublă (5, 60), olandezul Elvis Manu (35 – penalty) şi italianul Marco Fossati (78) marcând primele lor goluri pentru ”şepcile roşii”.

CFR Cluj a remizat cu Rapid, în Giuleşti, 0-0, un punct suficient pentru a-şi asigura locul secund, în condiţiile în care CSM Alexandria a pierdut acasă cu CSA Steaua, 2-3, după ce ”roş-albaştrii” au avut 3-0.

”U” va juca în sferturi a doua clasată în Grupa A (Petrolul Ploieşti, Corvinul Hunedoara sau FC Hermannstadt), în timp ce CFR Cluj va întâlni câştigătoarea acestei grupe.

Rezultatele de miercuri: Grupa B
FC Rapid Bucureşti – FC CFR 1907 Cluj 0-0, Giuleşti Superbet Arena – Bucureşti
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov); al patrulea oficial: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)
Arbitru video: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Ovidiu Artene (Vaslui)
Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) – CCA, Dragoş Ionescu (Bucureşti) – FRF

AFC Botoşani – FC Universitatea Cluj 0-4 (0-2), Municipal – Botoşani
Au marcat: Ianis Stoica (5, 60), Elvis Manu (35 – penalty), Marco Fossati (78).
Arbitru: Robert Avram (Piteşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Cosmin Vatamanu (Bucureşti); al patrulea oficial: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Arbitru video: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitru asistent video: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Vlad Căluşer (Bucureşti) – FRF

CSM Alexandria – CSA Steaua Bucureşti 2-3 (0-0), Stadion Municipal – Turnu Măgurele
Au marcat: Petre Simon (88, 90+2), respectiv David Matei (47), Ţvetelin Ciunciukov (59, 86).
Arbitru: Sorin Vadana (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: George Suciu (Câmpia Turzii), Cristian Daniel Ilinca (Craiova); al patrulea oficial: Mihai Motan (Târgovişte)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Mircea Brînduşă (Călăraşi) – FRF

SCM Zalău – FC Bihor Oradea 2-1 (1-0), Stadion Municipal – Zalău
Au marcat: Cosmin Meşter (28), Stefan Nikolic (79), respectiv Florin Chitaş (89).
Arbitru: Valentin Porumbel (Olteniţa); arbitri asistenţi: Nicuşor Marin (Suseni/Argeş), Gheorghiţă Bălan (Piteşti); al patrulea oficial: Dragoş Nicolae Lunca (Cluj-Napoca)

1

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală (1A – 2B, 1C – 2D, 1D – 2C, 1B – 2A).

Legendă: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, Î – înfrângeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – puncte