Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Uniunea Europeană nu a făcut suficient încă pentru a creşte capacităţile proprii de producţie de armament în lumina ameninţărilor geopolitice, în special a războiului Rusiei în Ucraina, a declarat vineri preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, potrivit Reuters.
‘Protejarea Europei este prima datorie a Europei. Şi, în timp ce NATO trebuie să rămână centrul apărării noastre colective, avem nevoie de un pilon european mult mai puternic’, a declarat von der Leyen la forumul GLOBESEC, o conferinţă de securitate ce are loc la Praga, transmite Agerpres.
Şefa Comisiei a mai spus că este o iluzie că UE a făcut suficient în domeniul securităţii la începutul acestui deceniu, şi că a doua jumătate a deceniului va fi cu risc ridicat.
‘Noi, europenii, trebuie să fim în gardă. Trebuie să ne reorientăm atenţia pe dimensiunea de securitate în tot ceea ce facem. Trebuie să ne gândim la Uniunea noastră ca la un proiect intrinsec de securitate’, a declarat von der Leyen.
Dupa 3 ani… Si un post de care tine cu dintii, si a amintit si ea de conflict. Pai cum sa produca aia mai mult.. Ca asta e in stare sa le zica ca fabricile alea vor polua prea mult. Fara America UE, este foarte slaba. Ca sa dezvolti o aparare in adevaratul sens al cuv ai nevoie de ani de zile. Ea dupa 3 ani… Inca zbiara. Sunt state care nu sunt interesate de un conflict indelungat, sau de Nato vs Rusia, cum nici piticul atomic nu isi doreste. Daca voia.. Inceeca de mult, dar el inca e prin Ucraina de 3 ani si o sa mai ramana, mult si bine.
Ramai pe mediu, pe clima… Pe tema imigratiei, ca esti buna doar sa amendezi statele care nu vor imigranti ilegali. Protectia UE trb sa inceapa cu bugete marite pt Nato. Fara America… Europa nu rezista. Peste minim 5 10 ani, cu armata oblig peste tot, inarmare la greu, poti sa spui ca esti cat de cat pregatit.