Home » Articole » Un român șomer i-a impresionat pe italieni: A vopsit un pod cu bani din donații / „Un adevărat cadou de Crăciun la Ostia”

Un român șomer i-a impresionat pe italieni: A vopsit un pod cu bani din donații / „Un adevărat cadou de Crăciun la Ostia”

Un român șomer i-a impresionat pe italieni: A vopsit un pod cu bani din donații / „Un adevărat cadou de Crăciun la Ostia”
Sursa foto: La Repubblica
Ascultă articolul

În vârstă de 50 de ani, Ion, un român stabilit în Ostia, o localitate din apropierea Romei a reușit să impresioneze întreaga comunitate după ce s-a apucat singur să vopsească un pod pietonal din localitate. Informația a fost publicată în cotidianul La Repubblica și se vorbește despre fapta românului ca despre ”un miracol de Crăciun”.

- articolul continuă mai jos -

„Minune de Crăciun pe podul pietonal din Ostia, cel peste calea ferată Roma-Lido. Miracolul a fost realizat de Ion, cunoscut sub numele de Giovanni, un român șomer în vârstă de 50 de ani, care a restaurat trecerea peste calea ferată Roma-Lido abandonată de zeci de ani de Ama și Primărie”, scrie La Repubblica.

Podul era ruginit și murdar, iar într-o lună, românul l-a curățat și a vopsit balustrada folosind banii strânși din donațiile locuitorilor.

În ajunul Crăciunului, a terminat de vopsit ultima porțiune a unei laturi a balustradei. Va mai avea nevoie de o zi între Crăciun și Anul Nou pentru a  termina cealaltă parte a balustradei, scriu jurnaliștii italieni.

Rămas fără un loc de muncă, acum i-a fost oferit un job în construcții.

„Trecuseră cel puțin 40 de ani de când primăria nu s-a mai ocupat de acest pod. Noroc că un domn din România s-a gândit la asta. Mesajul lui este unul de dragoste pentru acest oraș dar și o lecție de educație civică pentru toată lumea”, a spus o italiancă impresionată de gestul lui Ion.

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole