Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un pui de urs a fost găsit, duminică seară, pe marginea drumului în localitatea Reghiu, acesta aflându-se momentan în grija Asociaţiei pentru Conservarea Diversităţii Biologice (ACDB) Vrancea, relatează Agerpres.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vrancea, puiul de urs în vârstă de circa o lună a fost găsit pe marginea părţii carosabile de două persoane care au apelat numărul de urgenţă 112.
Poliţiştii Secţiei 9 Poliţie Rurală sosiţi la faţa locului au sesizat Agenţia pentru Protecţia Mediului, la faţa locului fiind prezent şi un medic veterinar din cadrul ACDB Vrancea.
În prezent, puiul de urs se află în grija reprezentanţilor Asociaţiei pentru Conservarea Diversităţii Biologice.
Sursa Foto: monitoruldevrancea.ro
Nu l-au impuscat!?
Povestea asta imi aminteste de modul de reproducere al africanului.
Ursul trebuie sa devina animalul emblematic in heraldica nationala. Nu stiu de ce dar ursii ne inmoaie inima in pofida tuturor pericolelor pe care le reprezinta in zonele limitrofe habitatului.
Pur si simplu ii iubim, sunt regii muntilor nostri si trebuie sa-i respectam..
Sa aveti grija de pui :), mascota turismului carpatic.
Miroase a înscenare făcută de Tanczos după ce a amendat ONGiştii care au salvat doi urşi de curând, fără implice gunoaiele bugetare. Hai să ne facem reclamă!
sa stiti ca ursii au fost primii in Transilvania, nu romanii si nici voi, alogenilor maghiari…
maghiarilor, sa stiti ca animalele nu discrimineaza si nu sunt nici rasiste, ca voi
animalele chiar iubesc oamenii, voi va iubiti doar pe voi, hiene naziste, vreti sa omorati tot ce nu este maghiar, romani, ursi, romi, orice si pe oricine
europenii iubesc animalele, doar neamurile asiatice le mananca si le extermina