
Un ministru german susţine declaraţia pentru Gaza semnată de 28 de ţări: Ceea ce se întâmplă în Gaza chiar acum este incredibil. Mor copii nevinovați. Oamenii mor de foame
Ministrul german al dezvoltării, Reem Alabali Radovan, şi-a exprimat marţi regretul că Germania nu s-a alăturat celor 28 de ţări care au cerut încetarea imediată a războiului din Gaza, într-o declaraţie publicată luni, informează dpa, transmite Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Politiciana social-democrată a afirmat că cele solicitate în scrisoarea comună sunt „de înţeles”, în comentarii pentru ziarul Rheinische Post.
„Mi-aş fi dorit ca Germania să se alăture semnalului celor 29 de parteneri”, a spus Alabali Radovan. Scrisoarea a fost semnată de 28 de ţări şi de Uniunea Europeană, notează dpa.
„Ceea ce se întâmplă în Gaza chiar acum este incredibil. Mor copii nevinovaţi. Oamenii mor de foame”, a adăugat ea. „Ceea ce este necesar acum – nu la un moment dat – este un armistiţiu imediat şi sustenabil.”
Luni, miniştrii de externe din 25 de ţări, inclusiv Italia, Franţa, Austria, Marea Britanie, Belgia şi Canada, precum şi comisarul UE pentru gestionarea crizelor, Hadja Lahbib, au semnat o declaraţie comună prin care solicită ca războiul din Gaza să „se încheie acum”.
Grecia, Cipru şi Malta s-au alăturat, de asemenea, iniţiativei. Germania – care, din motive istorice, îşi consideră soarta legată existenţial de cea a Israelului – nu se numără printre semnatari.
„Modelul de furnizare a ajutorului al guvernului israelian este periculos, alimentează instabilitatea şi îi privează pe locuitorii din Gaza de demnitatea umană”, se arată în scrisoare.
Deşi nu a semnat declaraţia, ministrul german de externe, Johann Wadephul, şi-a exprimat pe reţeaua X îngrijorarea cu privire la „situaţia umanitară catastrofală” din Gaza.
Johann Wadephul a menţionat că a discutat la telefon cu omologul său israelian, Gideon Saar, adăugând: „Facem apel urgent la Israel să pună în aplicare acordurile cu UE pentru a permite (livrarea de) ajutor umanitar”.
Bruxellesul nu a publicat detalii despre condiţiile convenite cu Israelul pentru furnizarea de ajutor către Gaza.
Şefa politicii externe a UE, Kaja Kallas, a afirmat că a discutat la rândul ei cu ministrul israelian şi i-a spus că „uciderea civililor care caută ajutor în Gaza este de nejustificat”.
„Toate opţiunile rămân pe masă dacă Israelul nu îşi respectă promisiunile”, a transmis ea pe X.
Ministrul german al dezvoltării a mai notat că „populaţia civilă din Gaza nu trebuie să mai fie strivită între fronturi. Copii, familii, vârstnici – au nevoie de apă, hrană, îngrijire medicală şi securitate”.
Ea a atenţionat guvernul israelian că „dreptul internaţional trebuie respectat!”. „Permiteţi livrărilor de ajutoare să treacă nestingherit! Permiteţi coridoare umanitare sigure şi acces nestingherit pentru ONU şi organizaţiile umanitare!”, a subliniat responsabila germană.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.