Home » Anchete » Un doctor de la Institutul Parhon controlează 85% din piața dializei din Iași – investigație ReporterIS

Un doctor de la Institutul Parhon controlează 85% din piața dializei din Iași – investigație ReporterIS

Un doctor de la Institutul Parhon controlează 85% din piața dializei din Iași - investigație ReporterIS
sursa foto: Pexels
Ascultă articolul

Pacienții de la spitalul de stat ieșean Parhon sunt transferați în centrele de dializă controlate de familia Covic: Nephrocare (mama lui Adrian Covic), Fresenius (Adrian Covic personal), Verde Clinic (fiica și sora lui Adrian Covic), transmite publicația ReporterIS.

Din 450 de dializați în Iași, 380 sunt ai familiei Covic. Fiecare pacient înseamnă o decontare de 1.700 euro/lună. 380 de pacienți înseamnă o cifră de afaceri de 8 milioane de euro/an

- articolul continuă mai jos -

Verde Clinic este noua lovitură a familiei Covic: centrul de la Rediu a ajuns deja la 58 de dializați în doar 4 luni, din mai până în august

„În perioada de referință, noi am recepționat doar doi pacienți de la Parhon”, spune administratorul unei firme concurente. La Verde Clinic au venit 58

Oficial, fiecare pacient își alege centrul de dializă, după ce este diagnosticat la spitalul de stat. Dar secția de Nefrologie de la Parhon este sub controlul lui Adrian Covic.

Funcțiile din spitalul de stat Parhon controlate de familia medicului: soția e asistentă coordonatoare la Transplant, fiica e medic rezident și proaspătă asistent universitar la UMF, sora soției e farmacista-șefă din Parhon.

Citește toată investigația pe ReporterIS

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole