G4Media.ro

Ucraina este pregătită să negocieze, dar nu să se predea (vicepremier)

Foto: Unsplash / Gleb Albovsky

Ucraina este pregătită să negocieze, dar nu să se predea (vicepremier)

Ucraina este pregătită să negocieze, dar nu să se predea, a declarat miercuri viceprim-ministrul ucrainean Iuliia Sviridenko, în timp ce în mass-media au apărut detalii cu privire la o propunere de acord din partea SUA, care ar determina Ucraina să renunțe la aproape toate teritoriile ocupate în prezent de Rusia, potrivit The Guardian.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

„Nu va exista niciun acord care să ofere Rusiei bazele mai puternice de care are nevoie pentru a se regrupa și a reveni cu mai multă violență”, a scris Sviridenko pe X.

„O încetare completă a focului – pe uscat, în aer și pe mare – este primul pas necesar”, a spus ea, adăugând că, dacă Moscova optează în schimb pentru o pauză limitată, Kievul va răspunde la fel.

Anterior, vicepreședintele SUA, J.D. Vance, a declarat că Statele Unite au prezentat Rusiei și Ucrainei o „propunere foarte explicită” privind calea către un acord de pace, adăugând că „este timpul ca acestea să spună da, sau ca Statele Unite să se retragă din acest proces”.

„Liniile actuale [ale frontului], sau undeva aproape de ele, este locul unde cred că vor fi trasate în cele din urmă noile limite ale conflictului”, a declarat miercuri vicepreședintele reporterilor, după ce a încheiat un tur al Taj Mahal.

El a adăugat că acest lucru ar însemna că Ucraina și Rusia ar trebui să cedeze fiecare o parte din teritoriile pe care le controlează în prezent.

„Va trebui să existe unele schimburi teritoriale”, a declarat J.D. Vance, adăugând că, deși granița finală ar putea să nu corespundă exact cu liniile actuale ale frontului, pentru ca luptele să înceteze, ambele părți trebuie „să depună armele, să înghețe situația și să se concentreze pe construirea unei Rusii și a unei Ucraine mai bune”.

Președintele american Donald Trump a avertizat săptămâna trecută că este pregătit să se retragă din eforturile de a pune capăt războiului din Ucraina dacă nu se va ajunge curând la un acord.

 

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

1 comentariu

  1. Nicio surpriză. Golanii de la Casa Albă atâta pot. Europa trebuie să devină capabilă să gestioneze singură situația cu Rusia și să-i facă față. Rusia e periculoasă când simte că ești slab și faci concesii. Nu trebuie să existe concesii pentru Rusia.