
Trump spune că nu va „tolera” continuarea procesului de corupţie al lui Netanyahu
Donald Trump a declarat, sâmbătă, că nu va „tolera” continuarea procesului de corupţie al premierului israelian Benyamin Netanyahu, pentru care a cerut deja anularea, transmite News.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
„Statele Unite ale Americii cheltuiesc miliarde de dolari pe an, mult mai mult decât orice altă naţiune, pentru a proteja şi sprijini Israelul”, a scris preşedintele american pe platforma sa socială. „Nu vom tolera acest lucru”, a adăugat el, referindu-se la procesul în curs în Israel.
Benyamin Netanyahu „este pe cale de a negocia un acord cu Hamas, care va include eliberarea ostaticilor. Cum este posibil ca prim-ministrul Israelului să fie obligat să stea toată ziua într-o sală de judecată?”.
Vineri, un tribunal israelian a respins cererea lui Benyamin Netanyahu de a suspenda pentru două săptămâni audierile în procesul său pentru corupţie. Avocatul premierului israelian solicitase amânarea audierilor, care urmau să se reia săptămâna viitoare, invocând „evoluţiile din regiune şi din lume”, în urma războiului cu Iranul şi a conflictului continuu din Gaza. Ulterior, acesta a înaintat instanţei o nouă cerere de anulare a următoarelor două audieri.
Donald Trump ceruse deja miercuri anularea procesului, descriindu-l drept o „vânătoare de vrăjitoare”. De asemenea, el solicitase ca graţierea să fie „acordată unui mare erou”, în urma încetării focului între Israel şi Iran. Netanyahu a negat orice infracţiune în timpul procesului, care a fost amânat de mai multe ori de la începerea sa în mai 2020.
În primul caz, el şi soţia sa, Sara Netanyahu, sunt acuzaţi că au acceptat bunuri de lux în valoare de peste 260 000 de dolari, cum ar fi trabucuri, bijuterii şi şampanie, de la miliardari, în schimbul unor favoruri politice. În alte două cazuri, Netanyahu este acuzat că a încercat să negocieze o prezentare mai favorabilă în două mass-media israeliene.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.