
Trump și-a anulat vizita în Danemarca pentru că premierul danez a spus că vânzarea Groenlandei ar fi absurdă: ”Nu așa se vorbește cu SUA”
Donald Trump a dat miercuri în faţa presei o explicaţie despre motivul care l-a determinat să-şi anuleze vizita în Danemarca, el afirmând că premierul danez i-a răspuns ”urât” la ideea unei vânzări a Groenlandei către SUA şi că ”nu aşa se vorbeşte cu SUA”, relatează website-ul thehill.com, citat de Agerpres.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Evocată mai întâi de presa americană, apoi de un consilier al lui Trump şi în final de Trump însuşi, ideea ca Danemarca să vândă Statelor Unite teritoriul autonom Groenlanda a fost calificată duminică drept ”absurdă” de către premierul danez, Mette Fredriksen, care a cerut să se pună punct acestei discuţii, după ce şi executivul din Groenlanda i-a transmis liderului de la Casa Albă că acest teritoriu nu este de vânzare.
Vexat de lipsa de interes a Danemarcei pentru sugestia sa, el şi-a anulat vizita pe care urma să o efectueze în această ţară pe 2 şi 3 septembrie.
”Am considerat că a fost un mod urât de a spune ceva. Ei (danezii n.red) ar fi putut să-mi spună ”nu””, a argumentat miercuri Trump în faţa presei la Casa Albă. ”Ar fi trebuit să spună doar că nu ar vrea să facă asta. Nu să spună că este o idee absurdă. Ea (Mette Fredriksen, n.red.) nu vorbea cu mine, vorbea cu Statele Unite ale Americii. Nu aşa se vorbeşte cu Statele Unite”, a adăugat Trump.
„Fără niciun motiv, Trump consideră că o parte (autonomă) a ţării noastre este de vânzare. Apoi, el îşi anulează într-un mod insultător o vizită pe care toată lumea o pregătea. Oare bucăţi din SUA sunt de vânzare? Alaska?”, şi-a exprimat indignarea şi conservatorul danez Rasmus Jarlov, cerând „mai mult respect”, mai notează sursa citată de Agerpres.ro.
sursa foto: Google Maps
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
9 comentarii