Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Consiliul Tineretului din România (CTR) a lansat programul „Ambasadorii Participării Politice a Tinerilor” cu scopul de a spori implicarea tinerilor în viața politică a țării. „Programul are o importanță cu atât mai deosebită luând în considerare faptul că anul 2024 este un an electoral inedit, în care se desfășoară toate cele 4 tipuri de alegeri, deci va fi un an de cotitură pentru întreaga societate românească, dar mai ales pentru tineri. În actuala legislatură doar 3% dintre parlamentari au sub 30 de ani, majoritatea tinerilor nu au încredere în instituțiile statului, iar milioane de tineri au părăsit România în ultimii zeci de ani”, transmite CTR.
„În consecință, participarea politică a tinerilor, înțeleasă ca toate acțiunile pe care tinerii le întreprind pentru a influența viața politică a statului, va fi un element esențial în construcția unei viitoare guvernări mai apropiate și mai adecvate nevoilor tinerilor.”
Programul vine, astfel, în sprijinul acestei implicări, prin crearea unui context în care fiecare persoană va beneficia de:
Programul vine în urma Manifestului CTR pentru sporirea participării politice a tinerilor și sub umbrela campaniei de revitalizare a democrației „Democrație aici | Democrație acum” a Consiliului Europei.
Programul este adresat tinerilor între 16 și 35 de ani, organizațiilor neguvernamentale, demnitarilor, instituțiilor și autorităților publice, organizațiilor de tineret ale partidelor politice, partidelor politice, reprezentanților mediului academic, instituțiilor media, formatorilor de opinie, companiilor și altor persoane juridice.
Pentru a deveni Ambasador al Participării Politice a Tinerilor, persoanele interesate pot completa un formular de aplicație până la 25 mai și pot consulta regulamentul programului pentru a afla mai multe detalii despre responsabilitățile fiecărei categorii de ambasadori în parte.
Persoanele interesate să se înscrie în programul de Ambasadori ai Participării Politice a Tinerilor, pot completa următorul formular de aplicație, până la data de 25 mai: https://forms.gle/hwvZUw9LtLoPiM267. Pentru mai multe detalii despre program și despre responsabilitățile fiecărei categorii de ambasadori în parte, regulamentul programului poate fi consultat aici: https://bit.ly/3VuAsMY sau CTR poate fi contactat la [email protected]/[email protected].
Dar Ministerul Firei Tineretului și Egalității de Șanse nu lanseaza si el ceva?
Ceva legat de activitatea parlamentara si transparenta obtinerii pozitiei candidatilor pe liste la alegeri…
Asa de… visat… e moka