Tenis: Novak Djokovic, calificare fără emoții în turul al doilea la Roland…

Sursa foto: Facebook/Roland Garros

Tenis: Novak Djokovic, calificare fără emoții în turul al doilea la Roland Garros/ Sârbul vrea să câștige al 23-lea titlu de Mare Șlem

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul 3 mondial, a obţinut luni o calificare fără emoții în turul al doilea al turneului la Roland Garros, după ce l-a învins în trei seturi, 6-3, 6-2, 7-6 (7/1), pe debutantul american Aleksandar Kovacevic, locul 114 ATP.

Novak Djokovic, care este în căutarea unui al 23-lea titlu de Mare Şlem, un record, îl va întâlni în runda următoare pe ungurul Marton Fucsovics, locul 83 mondial.

Potrivit Eurosport, Novak Djokovic și Marton Fucsovics s-au mai întâlnit de patru ori, iar sârbul a învins de fiecare dată.
Ultima confruntare a avut loc la turneul Masters de la Paris din 2021, iar sârbul a învins trei seturi. Meciul care urmează acum la French Open va fi primul pe care cel doi îl vor juca pe zgură.

Rezultate de luni, din primul tur al probei masculine de simplu de la Roland Garros:

Denis Shapovalov (Canada/N.26) – Brandon Nakashima (SUA) 6-4, 7-5, 4-6, 3-6, 6-3
Cameron Norrie (Marea Britanie/N.14) – Benoit Paire (Franţa) 7-5, 4-6, 3-6, 6-1, 6-4
Diego Schwartzman (Argentina) – Bernabe Zapata (Spania/N.32) 1-6, 6-7 (5/7), 6-2, 6-0, 6-4
Juan Pablo Varillas (Peru) – Shang Juncheng (China) 4-6, 2-6, 6-2, 6-3, 6-1
Tomas Etcheverry (Argentina) – Jack Draper (Marea Britanie) 6-4, 1-0 (abandon)
Alex De Minaur (Australia/N.18) – Ilia Ivaşka (Belarus) 6-1, 5-7, 6-1, 6-3
Fabio Fognini (Italia) – Felix Auger-Aliassime (Canada/N.10) 6-4, 6-4, 6-3
Novak Djokovic (Serbia/N.3) – Aleksandar Kovacevic (SUA) 6-3, 6-2, 7-6 (7/1)