Home » Articole » SURSE: PSD amenință PNL că respinge în Parlament bugetul Ministerului Finanțelor dacă nu reia votul la amendamentul cu ajutoare pentru pensionari

SURSE: PSD amenință PNL că respinge în Parlament bugetul Ministerului Finanțelor dacă nu reia votul la amendamentul cu ajutoare pentru pensionari

1732
SURSE: PSD amenință PNL că respinge în Parlament bugetul Ministerului Finanțelor dacă nu reia votul la amendamentul cu ajutoare pentru pensionari
Foto colaj: Octav Ganea / Inquam Photos, Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Noi tensiuni au apărut miercuri între liderii PSD și PNL, strânși în biroul lui Sorin Grindeanu de la Camera Deputaților. Potrivit surselor G4Media, liderul PSD i-a amenințat pe liberali că PSD va trânti la vot bugetul Ministerului Finanțelor dacă nu se reia votul anterior pentru amendamentul cu ajutoare pentru pensionari.

Tensiunile au apărut după ce Comisiile reunite de buget din Senat și Camera Deputaților au respins miercuri într-o ședință tensionată amendamentul PSD de alocare a unui ajutor unic pentru pensionari, pe motive procedurale.

- articolul continuă mai jos -

Amendamentul a fost votat în ședința comisiilor reunite de buget cu voturile PSD, UDMR și PACE, dar nu a întrunit suficiente voturi pentru a fi considerat adoptat, dat fiind că parlamentarii AUR au fost prezenți, dar nu au votat.

Pentru amendament au votat 23 de parlamentari, 19 au votat împotrivă, 1 s-a abținut, iar 8 parlamentari prezenți (cei de la AUR) nu au votat. Potrivit regulamentului, era nevoie de minimum 26 de voturi pentru ca amendamentul să fie adoptat. De notat că parlamentarii AUR votaseră ieri cot la cot cu PSD un amendament similar privind ajutoare unice pentru pensionarii militari.

Parlamentarii PSD au făcut scandal pe motiv de procedură și au cerut reluarea votului. După ce cererea lor a fost refuzată de președinții celor două comisii, Bogdan Huțucă (PNL – Camera Deputaților) și Gabriela Horga (PNL – Senat), ei au părăsit dezbaterile.

Comisiile reunite de buget urmează să dezbată tot miercuri bugetul Ministerului Finanțelor.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole