Home » Articole » ”Sunt convins că România poate funcţiona şi fără Ministerul Familiei/ Sunt multe variante de a simplifica această structură obeză a statului”, transmite liberalul Florin Roman

”Sunt convins că România poate funcţiona şi fără Ministerul Familiei/ Sunt multe variante de a simplifica această structură obeză a statului”, transmite liberalul Florin Roman

”Sunt convins că România poate funcţiona şi fără Ministerul Familiei/ Sunt multe variante de a simplifica această structură obeză a statului”, transmite liberalul Florin Roman
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Vicepreşedintele PNL şi deputatul Florin Roman a precizat că România ar putea funcţionat şi fără Ministerul Familiei, fără probleme, „cum poate funcţiona şi fără şapte instituţii care au atribuţii de control similare, pe acelaşi domeniu”, transmite News.ro.

„Sunt convins că România poate funcţiona şi fără Ministerul Familiei, fără nici un fel de probleme, cum poate funcţiona şi fără şapte instituţii care au atribuţii de control similare, pe acelaşi domeniu. Vine şi Agenţia de Mediu şi Garda de Mediu şi Poliţia Economică şi DSP şi DSV şi toată lumea în control, cu aceleaşi atribuţii. Sunt multe lucruri care din punctul nostru de vedere trebuie regândite şi acum este momentul pentru acest lucru”, a explicat Florin Roman, întrebat miercuri la RFI dacă ar trebui desfiinţat Ministerul Familiei.

- articolul continuă mai jos -

Liberalul a mai spus că acest minister ar putea funcţiona şi doar ca agenţie sau autoritate.

„De ce să nu poată funcţiona sub forma unei agenţii sau a unei direcţii de specialitate în cadrul Ministerului Muncii? Sau de ce avem nevoie de Ministerul Energiei şi Ministerul Economiei? Eu cred că sunt două entităţi care pot funcţiona sub acelaşi minister şi sunt desigur foarte multe variante de a simplifica această structură încă destul de obeză a statului”, a completat Roman.

sursa: News.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole