Home » Articole » Subiecte Limba română-Scris clasa a II-a: Ministerul Educației a publicat testele susținute astăzi la Evaluarea Națională

Subiecte Limba română-Scris clasa a II-a: Ministerul Educației a publicat testele susținute astăzi la Evaluarea Națională

Subiecte Limba română-Scris clasa a II-a: Ministerul Educației a publicat testele susținute astăzi la Evaluarea Națională
Foto: Pexels.com
Ascultă articolul

Subiectele de la Evaluarea Națională la Limba română – scris susținută de elevii de clasa a II-a au fost publicate de Ministerul Educației. Subiectele au fost concepute de Minister, pe 2 numere, pe modelul testelor PISA. Elevii de clasa a II-a au avut la dispoziție 30 de minute pentru a rezolva testele la Limba română – scris.

Rezultatele de la evaluări nu vor fi trecute în catalog, ci ar trebui să stea la baza unor planuri individualizate de învățare pe care învățătoarele să le construiască în cazul copiilor la care identifică lacune. Evaluarea Națională la clasa a II-a are ca obiectiv să verifice în ce mod copiii și-au însușit elementele de bază prevăzute în curriculumul național.

- articolul continuă mai jos -

 

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole