Home » Analize » Studiu Bloomberg: Ritmul de creștere a economiilor est-europene a încetinit din cauza deteriorării cererii la export/ În trimestrul patru al anului 2018, PIB-ul României a rămas nemodificat

Studiu Bloomberg: Ritmul de creștere a economiilor est-europene a încetinit din cauza deteriorării cererii la export/ În trimestrul patru al anului 2018, PIB-ul României a rămas nemodificat

14 feb. 2019
Studiu Bloomberg: Ritmul de creștere a economiilor est-europene a încetinit din cauza deteriorării cererii la export/ În trimestrul patru al anului 2018, PIB-ul României a rămas nemodificat
Ascultă articolul

Creşterea economică în partea de est a Uniunii Europene a încetinit în ultimul trimestru al anului trecut în condiţiile în care PIB-ul a fost afectat de încetinirea cererii pentru exporturile regiuni, susţin economiştii intervievaţi de Bloomberg.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Din cele şase state care urmează să dea publicităţii săptămâna aceasta datele privind evoluţia Produsului Intern Brut în trimestrul patru 2018, economiştii susţin că Bulgaria, Ungaria, Polonia şi Slovacia ar urma să raporteze creşteri mai modeste în timp ce în România şi Cehia a rămas, probabil, nemodificat.

Cu toate acestea, chiar şi ţara est-europeană cu cel mai slab avans al economiei va înregistra o performanţă dublă faţă de ritmul de creştere din zona euro, care potrivit economiştilor a fost de 1,2% în ultimul trimestru al anului trecut.

Economiştii avertizează însă că ritmul de creştere în regiunea Europei de Est, care a devenit un hub important pentru aprovizionarea producătorilor din zona euro, a depăşit nivelul maxim, în condiţiile în care încetinirea economiei mondiale a afectat economiile orientate spre export.

Această încetinire ar putea submina argumentele pentru o mai mare înăsprire a politicii monetare, aşa cum arată deciziile de săptămâna trecută de a menţine nemodificat costul creditului în Cehia, Polonia şi România. Însă pe de altă parte se constată o inflaţie mai mare, de exemplu în luna ianuarie inflaţia de bază în Cehia a atins cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu, ceea ce ar putea să îi determine pe oficialii Băncii Centrale să majoreze dobânzile.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole