Home » Orașul meu » Oradea » Studenți în uniformă: Universitatea din Oradea va pregăti în premieră medici pentru armată / Viitorii medici ofiţeri nu vor plăti taxa de şcolarizare, vor avea asigurate cazarea, hrana şi transportul. În plus, vor avea soldă lunară

Studenți în uniformă: Universitatea din Oradea va pregăti în premieră medici pentru armată / Viitorii medici ofiţeri nu vor plăti taxa de şcolarizare, vor avea asigurate cazarea, hrana şi transportul. În plus, vor avea soldă lunară

Studenți în uniformă: Universitatea din Oradea va pregăti în premieră medici pentru armată / Viitorii medici ofiţeri nu vor plăti taxa de şcolarizare, vor avea asigurate cazarea, hrana şi transportul. În plus, vor avea soldă lunară
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Din toamnă, pe lângă sutele de studenți români și străini, la Facultatea de Medicină și Farmacie din Oradea vor învăța și 10 studenți militari, care vor fi anume recrutați de Ministerul Apărării Naționale, anunță Bihoreanul.

În premieră, Universitatea din Oradea va şcolariza soldaţi, instituţia semnând un protocol cu Ministerul Apărării Naţionale pentru a pregăti, chiar din această toamnă, 10 studenţi care să devină ofiţeri medici.

- articolul continuă mai jos -

Până acum, MApN colabora doar cu Universitatea de Medicină şi Farmacie Carol Davila din Bucureşti, unde pentru următorul an universitar are alocate 60 de locuri la Medicină generală, 3 la Medicină dentară şi 4 la Farmacie, precum şi cu Universitatea de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie George Emil Palade din Târgu Mureş, unde sunt anunţate 45 de locuri la MConstantin Bungauedicină generală şi alte 30 pentru asistenţi medicali generalişti. La finalul studiilor, doctorii devin ofiţeri în Armată, iar asistenţii subofiţeri.

Înainte de a ajunge la admitere, viitorii medici ofiţeri vor trebui să parcurgă procesul de recrutare specific al MApN.

Viitorii medici ofiţeri vor beneficia de avantaje pecuniare: nu vor plăti taxa de şcolarizare la FMF, de 7.500 lei/an, şi vor avea asigurate cazarea, hrana şi transportul. În plus, vor avea dreptul la o soldă lunară încă din primul an de studii şi, dacă învaţă bine, şi la bursele de merit acordate studenţilor, precum şi la mobilităţi Erasmus.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole