Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
🔥 Primer encendido del McLaren Mercedes de 2026#F1pic.twitter.com/yaBbrC8fFA
— Fórmula Directa (@FormulaDirecta) January 19, 2026
McLaren a pornit pentru prima dată motorul Mercedes pentru sezonul 2026 din Formula 1 și le-a arătat fanilor pe rețelele sociale cum sună unitatea de propulsie alături de care va încerca să câștige al treilea titlu consecutiv din ierarhia constructorilor.
McLaren intră în noul sezon în calitate de campioană a constructorilor și își dorește să ajungă în 2026 la trei titluri consecutive.
Vor fi multe schimbări în noul sezon, iar motorul va avea un rol extrem de important.
Motoarele vor beneficia de o distribuție a puterii 50-50 între combustie și electricitate, ceea ce va complica gestionarea energiei pentru piloți, în timp ce MGU-H a fost eliminat, punându-se un accent mai mare pe MGU-K (n.r. recuperează energia cinetică la frânare).
Unitea de propulsie a Mercedes este văzută de mulți ca favorită în 2026, dar rămâne de văzut care va fi și răspunsul Ferrari, RedBull, Audi și Honda.
În imaginile publicate de McLaren pe rețelele sociale, Andrea Stella (directorul echipei) pare încântat de ceea ce aude.
Sezonul 2026 al Formulei 1 va avea 24 de etape și va debuta pe 8 martie, pe circuitul Albert Park din Melbourne. Vor fi la start 11 echipe: numele noi sunt Cadillac și Audi (a preluat Sauber).