Home » Articole » Siria: Președintele Bashar al-Assad i-a cerut premierului interimar Hussein Arnous să formeze noul guvern

Siria: Președintele Bashar al-Assad i-a cerut premierului interimar Hussein Arnous să formeze noul guvern

Siria: Președintele Bashar al-Assad i-a cerut premierului interimar Hussein Arnous să formeze noul guvern
sursa foto: Captură video
Ascultă articolul

La 17 iulie, Bashar Al-Assad a depus jurământul pentru cel de-al patrulea mandat prezidenţial, la circa două luni după realegerea sa cu 95,1% din voturi, potrivit autorităţilor, în urma unui scrutin amplu criticat de opoziţie şi Occident.

Al-Assad l-a însărcinat, duminică pe premierul interimar Hussein Arnous să formeze noul guvern, transmite Agerpres, conform AFP.

- articolul continuă mai jos -

Este pentru a doua oară când Hussein Arnous este desemnat să formeze un guvern în această ţară aflată într-un război care durează din 2011 şi care este afectată de o criză socio-economică acută.

Fost ministru al resurselor hidraulice, Arnous a fost numit premier în august 2020, după ce şi-a asumat acest post cu titlu temporar după concedierea, în iunie, a fostului premier Imad Khamis, pe fondul agravării crizei economice.

Originar din oraşul Maarat al-Numan din provincia Idleb (nord-vest), Arnous, în vârstă de 68 de ani, a absolvit facultatea de inginerie civilă a Universităţii din Alep şi a ocupat de-a lungul timpului diferite posturi ministeriale.

sursa foto: Captură video

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole