Home » Articole » Sindicaliștii din aparatul de lucru al guvernului îl acuză pe Ilie Bolojan că vrea să le restrângă definitiv drepturi sub „masca provizoratului”

Sindicaliștii din aparatul de lucru al guvernului îl acuză pe Ilie Bolojan că vrea să le restrângă definitiv drepturi sub „masca provizoratului”

5089
Sindicaliștii din aparatul de lucru al guvernului îl acuză pe Ilie Bolojan că vrea să le restrângă definitiv drepturi sub „masca provizoratului”
sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului critică măsurile de reformă pe care guvernul Bolojan intenționează să le aplice asupra aparatului administrativ și spune că a fost aleasă „cea mai comodă formă de reformă și că, printr-un camuflaj normativ, se dorește transformarea legilor în instrumente de marketing politic.”

- articolul continuă mai jos -

„Sub pretextul unor măsuri limitate „până la 31.12.2026”, proiectul de lege privind unele măsuri aplicabile personalului plătit din fonduri publice, aflat în circuitul guvernamental și în „primă lectură” în ședința de Guvern din 22 ianuarie, este o rescriere pe tăcute a regulilor de muncă și de carieră din sectorul public, împachetată într-o poveste convenabilă despre „măsuri provizorii”, în timp ce Guvernul strecoară modificări cu efect permanent asupra Codului administrativ, fragmentează regimuri juridice pe categorii și instituie privilegii pentru vârful ierarhiei, cu costul drepturilor și al stabilității pentru majoritatea angajaților din Aparatul de lucru al Guvernului”, se arată într-un comunicat al sindicaliștilor.

Aceștia mai arată că, în fapt, „Eticheta „provizoriu până la 31.12.2026” este folosită ca paravan pentru măsuri care nu sunt deloc provizorii, deoarece proiectul operează modificări de drept comun, fără termen, în legislația care guvernează raporturile de serviciu/ muncă și cariera funcționarilor publici și a personalului contractual.
În același timp, prin excepții croite pe categorii, proiectul, care nu își maschează doar durata, ci și ținta, distribuie protecții și constrângeri în funcție de poziția ierarhică sau de categoria profesională, nu în funcție de o analiză reală a nevoilor instituționale, creând o administrație profund discriminatorie, instituind tratamente diferite pentru situații comparabile și construind privilegii pentru vârful ierarhiei, în timp ce personalul din administrația publică centrală este împins într-o zonă de blocaj, incertitudine și vulnerabilitate.”

Orice diferență de tratament trebuie să fie justificată obiectiv, proporțional și transparent, mai sun sindicaliștii.

„Tratamentul diferențiat aplicat unor categorii profesionale, dublat de stigmatizarea implicită a celorlalți ca „problemă bugetară”, intră sub incidența O.G. nr. 137/2000 privind prevenirea și sancționarea tuturor formelor de discriminare, cel puțin prin efectul de marginalizare instituțională și de segregare a oportunităților.
Fundamentarea proiectului este, în punctele esențiale, o succesiune de formulări de tip „nu e cazul”, exact acolo unde orice autoritate responsabilă ar fi trebuit să aducă cifre, scenarii și justificări: impact bugetar, impact social, impact asupra drepturilor și libertăților, impact asupra pieței muncii. Când modifici reguli de carieră, de mobilitate, de stabilitate, de ocupare a posturilor și de continuitate în muncă, „nu e cazul” nu mai este o scăpare birocratică, ci eterna declarație de dispreț față de angajații din administrația publică.”

Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului atrage atenția că astfel de măsuri duc la „degradarea deliberată a funcției publice, un deliciu zilnic pentru premierul Ilie-Gavril Bolojan.”

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole