Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Vladimir Putin l-a demis pe unul dintre generalii de rang înalt care conduc forțele rusești din Ucraina, potrivit serviciilor de informații britanice, citate de Sky News.
Colonelul-general Rustam Muradov a fost demis din funcția de comandant responsabil de Grupul de forțe din est (EGF), a declarat Ministerul britanic al Apărării în ultima sa actualizare.
Grupul a devenit cunoscut pentru atacurile sale eșuate, inclusiv pentru unul asupra orașului Vuhledar din estul țării, care s-a soldat cu distrugerea a zeci de tancuri.
EGF a suferit „pierderi excepțional de grele” din cauza „atacurilor sale prost concepute” și a eșecurilor repetate de a captura Vuhledar, a declarat Ministerul Apărării.
Ca urmare, operațiunile au atras „critici publice intense” în întreaga Rusie – inclusiv din partea propriilor trupe ale generalului.
„El este cea mai înaltă demitere militară rusă din 2023 până acum, dar este posibil să mai fie și altele, deoarece Rusia continuă să eșueze în atingerea obiectivelor sale în Donbas”, a precizat Ministerul Apărării.
or sa-l recicleze si pe asta peste 3-6 luni, dupa ce inlocuitorul lui se va fi dovedit si mai catastrofal. Cea mai buna paralela e cu politicienii nostri dintre care unii par a fi nascuti cu destinul de a avea oricand o functie-2-3 la stat oricat de praf ar fi pe domeniu. Azi e la un minister, maine la altul, poimaine parlamentar, pe urma sef la vreo companie de stat, de ce nu.