Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Nicolae Hodişan, directorul Direcției pentru Agricultură Bihor, a fost inculpat şi plasat sub control judiciar de DNA Oradea, fiind acuzat că a încheiat ilegal trei contracte de asistență juridică, deși instituția are propriii jurişti și nu primise aprobarea Ministerului Agriculturii, anunță Bihoreanul.
Potrivit surselor ziarului din Oradea, Nicolae Hodişan a fost pus sub inculpare marţi, de procurorii DNA, iar acuzaţia care i se aduce este de abuz în serviciu, pentru că, în perioada 2023-2024, ar fi semnat trei contracte pentru servicii juridice și consultanţă, în condiţiile în care Direcția pentru Agricultură Bihor avea deja trei jurişti angajați, dintre care doi aveau inclusiv dreptul de a reprezenta instituția în instanţă.
În două dintre cazuri, Hodişan nici măcar nu a solicitat aprobarea Ministerului Agriculturii pentru contractele de asistenţă juridică, deși avea această obligaţie, iar în al treilea caz ministerul a refuzat explicit să își dea acordul, considerând că externalizarea serviciilor juridice nu era justificată. În pofida acestui refuz categoric, şeful agriculturii bihorene a ignorat decizia ministerului, a angajat firma de avocatură și a plătit ilegal serviciile din fonduri destinate altor scopuri.
Paguba totală rezultată din aceste contracte se ridică la 34.655 lei, reprezentând sumele achitate avocaţilor pentru reprezentarea instituției în instanţă.