Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Sebastian Vettel interviewed after crossing the finish line of the London Marathon! He completed the Marathon in 2 hours, 59 minutes and 8 seconds! pic.twitter.com/hVOdw9Ie6U
— Soph #VB77 🏎 (@SophieTalksF1) April 26, 2026
Sebastian Vettel, multiplu campion de Formula 1, a găsit o nouă pasiune în lumea sportului, transmite BBC Sport. Fostul pilot german a terminat Maratonul de la Londra cu un timp sub trei ore.
McLaren spune că „e normal” să-ți copiezi rivalii din Formula 1
Duminică, Vettel s-a prezentat la startul Maratonului de pe străzile Londrei. Alături de jurnalistul F1 Tom Clarkson, germanul a adunat fonduri pentru persoanele cu afecțiuni neurologice.
Sebastian a încheiat cu bine cursa de 42 de kilometri, iar mai mult decât atât și-a îndeplinit și ambițiosul obiectiv: acela de a termina cursa sub timpul de trei ore.
Timpul de sosire oficial al lui Vettel a fost de 02:59.08, asta în timp ce Tom Clarkson a avut un timp de 03:58.51.
„Mi s-a părut foarte lung, dar a fost prima mea participare, așa că nu știam la ce să mă aștept.
A fost uimitor să văd cât de mulți oameni se aflau pe margine și cât de fericiți erau toți, așa că a fost o experiență cu adevărat minunată”, a declarat Vettel pentru BBC Sport.
McLaren, echipa de urmărit la cursa de F1 de la Miami
„Sunt încă foarte entuziasmat și foarte fericit că am terminat.
Mi-am dorit dintotdeauna să alerg un maraton. Evident, m-am menținut mereu în formă și am alergat și am mers cu bicicleta destul de mult.
Așa că m-am gândit că e momentul potrivit și, bineînțeles, mi-am stabilit un obiectiv ambițios pe care am reușit să-l ating.
Voiam să termin în puțin sub trei ore, ceea ce am și făcut, așa că sunt foarte mulțumit de asta.
Dar sunt și mai fericit că am terminat și, după ce am trăit această experiență, nu pot decât să recomand oamenilor să se înscrie și să încerce să o facă”, a transmis Vettel conform sursei citate.
Vettel și Clarkson și-au propus să strângă din donații 5000 de lire sterline. În final, ei au întrecut planul: au adunat 9000 de lire sterline.
De-a lungul participării în Formula 1, Sebastian Vettel a câștigat 53 de Grand Prix-uri în cele 299 de curse. A concurat pentru BMW Sauberr, Toro Rosso, RedBull, Ferrari și Aston Martin.
În vârstă de 38 de ani, Vettel se poate lăuda cu patu titluri de campion mondial în F1, între 2010 și 2013. S-a retras din Marele Circ la sfârșitul sezonului 2022.
VIDEO Accident important suferit de tatăl lui Max Verstappen în timpul Raliului Valoniei
Sebastian Vettel completou a Maratona de Londres de 2026 em menos de 3 horas! Na sua primeira maratona, ele registrou o tempo de 2:59:08! ⭐️ pic.twitter.com/1PauoAj2RQ
— Portal Sebastian Vettel 🇧🇷 (@portalvettel) April 26, 2026
Pe aceeași temă: