Home » Articole » Se pensionează judecătoarea Ionela Tudor – „M-a sunat Lia” – de la Curtea de Apel București. Are 51 de ani

Se pensionează judecătoarea Ionela Tudor – „M-a sunat Lia” – de la Curtea de Apel București. Are 51 de ani

16538
Se pensionează judecătoarea Ionela Tudor - „M-a sunat Lia” - de la Curtea de Apel București. Are 51 de ani
Ascultă articolul

Pe ordinea de zi a ședinței din 5 februarie a Secției pentru judecători a CSM se află cererea de eliberare din funcție prin pensionare a judecătoarei Ionela Tudor, vicepreședinte al instanței și șefa secției X de contencios administrativ și fiscal.

Ionela Tudor a devenit celebră în luna decembrie a anului trecut, la faimoasa conferință de presă organizată de conducerea Curții de Apel București, imediat după difuzarea documentarului Recorder „Justiție capturată”.

- articolul continuă mai jos -

În timp ce șefa instanței, Liana Arsenie, se adresa jurnaliștilor, Ionela Tudor, care i se afla în dreapta, s-a aplecat la urechea ei, i-a șoptit ceva și a părăsit sala. A revenit după circa un minut și i-a șoptit Lianei Arsenie ceea ce părea răspunsul la o întrebare ce i-a fost adresată. La acel moment, nimeni nu a înțeles motivul pentru care Ionela Tudor a părăsit sala.

Dar întorși în redacții, jurnaliștii au putut afla ce au captat microfoanele aflate la prezidiu: „M-a sunat Lia, mă duc să vorbesc”, i-a șoptit Ionela Tudor șefei sale.

Printre deciziile controversate luate de Ionela Tudor se numără aceea prin care a blocat cercetarea tezei de doctorat a fostului premier Nicolae Ciucă, pe motiv că „țara are nevoie de stabilitate politică”. Tot ea a contribuit esențial la curățarea cazierului omului de afaceri Puiu Popoviciu, după ce acesta fusese condamnat definitiv la 7 ani de închisoare în dosarul „Ferma Băneasa”.

Ionela Tudor are 51 de ani.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole